Databáze českého amatérského divadla

Texty: MANDA, Roman: Přehlídka dětského divadla Ostravská lokálka, 7. - 8. 4. 2017. Deník Dětské scény, č. 0., str. 29 - 30, 9.6.2017.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉHO DIVADLA
OSTRAVSKÁ LOKÁLKA, OSTRAVA, 7.–8.4. 2017

Ve dnech 7.–8. 4. 2017 se v prostorách Divadla loutek Ostrava uskutečnil první ročník regionální přehlídky dětského divadla Ostravská lokálka 2017. Ostravská lokálka je soutěžní postupová přehlídka na celostátní přehlídku Dětská scéna 2017. Jejími organizátory je THeatr Ludem, z. s., který vedou Hana Volkmerová a Tomáš Volkmer.
O zhlédnutých představeních s vedoucími souboru hovořil a o postupu na národní přehlídku rozhodoval lektorský sbor ve složení: Olga Strašáková (recitátorka, moderátorka, zpěvačka, pedagožka hlasové průpravy, vedoucí dětských divadelních souborů), Žaneta Káňová (pedagožka na Ostravské univerzitě v Ostravě, obor dramatická výchova), Hana Cisovská (pedagožka na Ostravské univerzitě v Ostravě, dlouholetá členka rady pro obor dětské divadlo při NIPOSu ARTAMA), Roman Manda (vyučující na Střední škole Havířov-Prostřední Suchá, obor dramatická výchova, člen redakce zpravodaje národní přehlídky ve Svitavách) a Ladislav Vrchovský (publicista, divadelní kritik, člen odborné rady pro obor divadlo při NIPOSu ARTAMA a člen porot celostátních divadelních přehlídek).
Součástí přehlídky byly rozborové semináře, jež vedl Jan Karaffa, pedagog Ostravské univerzity v Ostravě. Nechyběl ani pohybový a hlasový seminář vedený Amálií Křížovou a Jindřichem Andrýskem.
Na přehlídce diváci mohli zhlédnout jedenáct představení.
Soubor DDS Fantazie Nový Jičín vystoupil se dvěma představeními, a to Nádraží a Cirkus. Groteskně laděná etuda s náznakem morálního poselství, že krást se nemá, pojednávala o nástrahách, jež na člověka mohou číhat při cestování vlakem. Představení Cirkus provokovalo k zamyšlení se nad smyslem divadla hraného dětmi. Je jím obraznost, fantazie, radost, spontaneita, hravost? Lektorský sbor ocenil soubor Fantazie s představením Nádraží za kolektivní výkon v žánru pantomimy a pohybového divadla.
Soubor Bum Trach ze ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím ul. Havlíčkova v Českém Těšíně se představil se svou inscenací Tatínek Šíma, maminčina dlouhá věta a příběh ze šatníku. Inscenace vznikla na základě textu z knihy Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla. Dětem se podařilo uchopit a promítnout autorův smysl pro humor a nadhled do svého vlastního pohledu na svět dospělých a na život v rodině, a to s dětskou přirozeností, hravostí a humorem. Do rolí dospělých děti vstupovaly s nadhledem. Soubor Bum Trach byl oceněn především za přirozenou generační výpověď.
Dětský soubor Štěkadlo ze SVČ Opava si jako námět pro svou inscenaci vzal pohádku Popelka. V jevištním převyprávění této lidové pohádky soubor projevil smysl pro humor, grotesku, nadsázku a také sklon k satiře, a to zejména v zobrazení současného způsobu komunikace prostřednictvím tzv. SMS zpráv a sociálních sítí. Jako hlavní vyjadřovací prostředek soubor zvolil slovní a pohybovou zkratku; postavy se vyjadřovaly v jednoslovných replikách a izolovaných a významově zhuštěných gestech nahrazujících přirozené fyzické jednání. Avšak zhruba od poloviny představení mohl náročnější divák pocítit vyčerpávání formy. Každopádně DS Štěkadlo získal za pohádku Popelka ocenění za tvůrčí uchopení tradiční pohádkové předlohy.
Soubor Svačina při ZUŠ L. Janáčka, Frýdlant nad Ostravicí si jako výchozí text k dramatizaci zvolil knihu francouzského humoristy, kreslíře a karikaturisty Jeana-Jacquesa Sempého Raoul Taburin o proslulém opraváři kol a vtipálkovi, který před okolním světem zakrývá svůj nedostatek, že neumí jezdit na kole, což ho málem stojí život. Souboru se podařilo zachytit „francouzský duch“ předlohy, také zobrazit ženský svět, aniž by se posunul k banalitě i pracovat s motivy, jako je např. chlapská solidarita při odhalení mindráků dvou mužských hrdinů. Soubor využíval činoherních
výrazových prostředků. Hra s plošnými loutkami sloužila k převyprávění retrospektivních dějových pasáží. Divadelní soubor Svačina získal za Raula ocenění za výběr předlohy a její výtvarné zpracování.
Dětské divadelní studio DěS působí při Divadle loutek Ostrava. Ve své inscenaci Bouře, DěS…, která volně zpracovává Shakespearovu Bouři, studio využilo rozmanité divadelní prostředky (např. pohybové a činoherní ztvárnění postav, hra s maskami s loutkami a různými předměty), včetně prostředků filmových (filmová projekce němého filmu) a zvukových (čtení, vyťukávání rytmu na dřívka). Bylo znát, že členové souboru jsou dovednostně vybavení, že dokáží pracovat s prostorem, rytmem, s různými symboly a také že umí vytvářet tajemnou atmosféru. Na druhé straně diváka mohlo dešifrování nových a nových výrazových prostředků unavovat. Inscenace je výtvarně velmi bohatě pojata a je v ní využito možností, které nabízí profesionální divadelní scéna. Dětskému divadelnímu studiu DěS při ostravském Divadle loutek bylo uděleno ocenění za bohatost
jevištních prostředků.
Na motivy knihy Deník Anny Frankové vytvořil dětský divadelní soubor JSME z Jubilejní Masarykovy ZŠ a MŠ Sedliště inscenaci Milá Anno. Soubor složený z několika dívek a jednoho chlapce citlivě uchopil příběh o třináctileté Anně, která nepřežila hrůzy holokaustu za druhé světové války. Rámec inscenace tvoří prezentace prožitků dnešních dětí z čtení deníku a zároveň zobrazení vztahů mezi dětmi (včetně vztahu mezi děvčaty a hochem v dětském kolektivu). Z tohoto rámce děti přecházely do doby, kdy žila Anna Franková, a zase se vracely zpět do přítomnosti. Děti ve svém projevu působily věrohodně, přirozeně a přesvědčivě. S ohledem na zvolené téma se dokázaly vyhnout patosu a hysterii. Soubor JSME byl s touto inscenacím určen lektorským sborem k přímému postupu do programu celostátní přehlídky Dětská scéna 2017.
Soubor Jéčka a Véčka při ZUŠ Třinec vystoupil s inscenací Jak vyzrát na pavouky, v níž zpracoval pro děti aktuální téma vztahů mezi děvčaty a chlapci. Lektorský sbor udělil souboru ocenění za věrohodné přenesení tématu do dětských vztahů.
Divadelní soubor Malíšci při ZUŠ V. Petrželky, Ostrava–Hrabůvka získal za inscenaci pohádky O princezně solimánské ocenění za výrazný jevištní kolektivní projev.
DDS Růžový poník z CZŠ Hradec nad Moravicí byl za svou grotesku Trable s láskou oceněn za zdařilé uchopení žánru grotesky.
Přehlídky se zúčastnil také dětský divadelní soubor Rebelové z Nového Jičína se svou inscenací Nausika, dívka z Knossu.
K postupu na Dětskou scénu 2017 do Svitav byly doporučeny do širšího výběru pro program Dětské scény 2017 ve Svitavách získaly soubory: Bum Trach z Českého Těšína, DS Štěkadlo z Opavy a DDS DěS z Ostravy.

Roman Manda
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':