Databáze českého amatérského divadla

Texty: PÁCL, Radvan: „Činoherní klub uvádí:“ v březnu 2018. AS-Aktuality, 21.2.2018.

„Činoherní klub uvádí:“ v březnu 2018

Rádobydivadlo Klapý / Marina Carr / U KOČIČÍ BAŽINY Hra usazená mimo čas a svým způsobem i mimo prostor. Divadelní spolek Karel Čapek / Děčín Joan Shirley / VRAŽDA SEXEM Komedie o muži, jenž nemůže najít sám sebe a o jeho praktické ženě …

Činoherní

V neděli 4. března bude hostem přehlídky „Činoherní klub uvádí:“ Rádobydivadlo Klapý, spolčení divadelníků z mnoha sídel České republiky. U jeho vzniku na podzim 1986 byli tři herci a jeden režisér, dnes jádro souboru čítá přes třicet členů, k nimž je třeba přičíst velkou skupinu spolupracovníků, kteří sem přicházejí s touhou hrát divadlo, které by oslovovalo i provokovalo. Zakladatelem, principálem a režisérem Rádobydivadla je Ladislav Valeš. Soubor se v Činoherním klubu představí už počtvrté. Tentokrát s inscenací hry Mariny Carrové U Kočičí bažiny (By the Bag of Cats, 1998). Drama je inspirované Eurípidovou Médeiou, nese v sobě antickou osudovost a nechává rozehrát síly, které přesahují vůli a moc jedince. Přitom není adaptací ani aktualizací klasiky. Je to hra usazená mimo čas a svým způsobem i mimo prostor – je situována do metaforické ostrovní, bažinaté krajiny, v níž lidé bloudí a nemohou se z ní vymanit. „Rádobydivadlo Klapý v inscenaci hry U Kočičí bažiny znovu osvědčilo svůj zápal pro irskou dramatiku. Tentokrát sáhlo po hře, které se říká irská Médeia. Pracuje s antickou osudovostí, která je zasazena do příběhu Hester Swanové, s níž se setkáváme v okamžiku, kdy je zrazena, opuštěna, a byť se nevzdává a bojuje, víc než tuší, že to nemůže zvládnout,“ napsala Lenka Lázňovská v Amatérské scéně. V režii Ladislava Valeše v inscenaci hrají Vlaďka Zborníková, Jakub Ružbatský nebo Vít Šťastný nebo Jonáš Filip, Eliška Hrdá nebo Kristián Valeš, Dana Cendrová, Eva Andělová, Liběna Štěpánová, Pavel Panenka, Tereza Lačná nebo Karolína Baňková, Vít Šťastný nebo Jonáš Filip, Jiří Chadraba ml., Vít Líbal, Rostislav Soukup.

V úterý 6. března v Činoherním klubu vystoupí Divadelní spolek Karel Čapek z Děčína. Hra Joany Shirleyové Vražda sexem je komedií o muži, který nemůže najít sám sebe, a jeho praktické ženě, na níž je tím pádem zabezpečení domácnosti. V režii Karly Vázlerové účinkují Láďa Puchýř, Jana Benešová, Lída Panenková, Romana Masojídková, Radka Hospůdková, Jakub Linhart, Anna Zemanová, Mirek Kejzlar.

Autor: Radvan Pácl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':