Databáze českého amatérského divadla

Texty: DOLEŽAL, Tom: Přehlídka dětské recitace Třebíč, 19.dubna 2017. Deník Dětské scény, č. 0., str. 24, 9.6.2017.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
TŘEBÍČ, 21. 4. 2017

Krajská postupová přehlídka dětských recitátorů Kraje Vysočina se uskutečnila v pátek 21. dubna v Městské knihovně v Třebíči. Tento skvělý nápad třebíčských organizátorů (DDM Třebíč v čele s paní ředitelkou Jarmilou Pavlíčkovou) se spojil se vstřícností a ochotou vedení místní knihovny a poskytl tak nejlepším dětským hlasům z Vysočiny velmi důstojnou a ušlechtilou kulisu.
Po tradičním přivítání Jaroslavem Dejlem a představení lektorů jsme se rozdělili na dvě skupiny. Děti z 1. a 2. kategorie se přesunuly do malého sálu knihovny., kde se nejdříve seznámily s komorním prostorem a lidmi v něm. Lektorský sbor pro 1. a 2. kategorii pracoval ve složení Marie Pavlovská, Markéta Nekudová a Jaroslav Dejl.
První kategorie
V této kategorii vystoupilo deset malých recitátorů. Tentokrát úroveň přednesu byla průměrná. Velkým příslibem bylo pouze vystoupení Ondřeje Šteidla z Nového Města na Moravě, který si dokonale pohrál s úsměvným textem Shela Silversteina K smrti dobrý koláč. Zajímavá byla jeho práce s tempem, pomlkami, napětím, pointou a vtipem. Odnesl si čestné uznání poroty a s ním ještě Ema Svobodová za interpretaci Ušatého torpéda od Jiřího Žáčka a Lucie Brigantová za Bleší cirkus Miloše Kratochvíla.
Jaroslav Dejl
Druhá kategorie
Ve druhé kategorii se objevily převážně známé texty Josefa Čapka (O pejskovi a kočičce), Karla Čapka (O psích zvycích), Věry Provazníkové (Kocour v botách), Gabriely Futové (Taky chci psa), Václava Havla (Pižďuchové spiknutí), Shela Silversteina (Toníček), Jiřího Marka (Mládě), Zdeňka Svěráka (V Čudu), Daniely Fischerové (Strakatá pohádka) a Jana Skácela (Uspávanka s loupežníky). Celkem vystoupilo deset recitátorů. Dramaturgickým omylem byl pouze výběr a drastická úprava Havlova textu. Svým přirozeným výkonem, zaujetím, vnímáním textu a kontaktem s diváky zaujaly oceněné Anna Chudobová (Daniela Fischerová: Strakatá pohádka) a Zara Honková (Jan Skácel: Uspávanka s nebojácným chlapcem), které byly navrženy na postup na celostátní přehlídku do Svitav.
Anna si velmi dobře vybrala text a byla přirozená. Pracovala dobře s dechem i hlasem. Dařilo se jí svým textem vytvářet v mysli posluchačů obrazy. Zara zaujala lektorský sbor zejména citlivým přednesem notoricky známého textu. Dobře pracovala s pauzami, její projev byl přirozený a kultivovaný.
Cenu poroty získaly Jessika Adamcová, Amálie Tumová, Tereza Stehlíková.
Vnímaví diváci a posluchači z řad rodičů a pedagogů mohli o přestávce nahlédnout do útulných prostor knihovny. Krajské kolo recitační soutěže v Třebíči provázela přátelská atmosféra. Vzájemně jsme se mohli inspirovat a těšit radostí. Do budoucna přejeme dětem krásné zážitky s uměleckou literaturou a pedagogům dramaturgickou objevnost a radosti při práci s texty.
Markéta Nekudová
Třetí kategorie
Ve třetí kategorii vystoupilo 10 recitátorů (5 chlapců, 5 děvčat). Převážná část vybraných textů byla prozaická. Objevily se i náročnější texty, které bychom spíše čekali u starších (Seifert, Palla, Green a další). Pro interpretaci se ukázaly být oříškem oblíbené texty dětských deníků (Jim Benton: Můj milý deníčku; Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea). Publikum i odbornou porotu nakonec nejvíce zaujali: Jan Prosecký (Shaun Taun: Vyrob si domácího mazlíčka, Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea) a Šimon Škrdla (Shel Silverstein: Klaun Konrád, Pavel Šrut: Lichožrout). Jan svůj první text, který je v námětu spíše mozaikou, uchopil tak, že jej posluchačům nabídl v uceleném a smysluplném celku. Šimon pak v obou svých textech bravurně pracoval s napětím, uměl si udržet pozornost publika a dobře gradačně podržet pointu.
Čestné uznání za kultivovaný přednes udělila porota Adéle Řičánkové.
Čtvrtá kategorie
Ve čtvrté kategorii soutěžilo také 10 recitátorů (4 chlapci, 6 děvčat). Převažovaly zde básnické a spíše kratší texty. Ve dvou případech šlo dokonce o texty písňové (J. Dědeček, Kašpárek v rohlíku). Někteří interpreti se odvážně pustili do předloh s vážnějším kontextem (J. Skácel: Modlitba, J. Wolker: Těžká hodina, K. J. Erben: Lilie), ale ne vždy se jim podařilo tuto vážnost přenést i na posluchače.
K postupu zde porota doporučila Martinu Markovou (M. Kratochvíl: Prázdniny blbce č. 13, R. Daniel: Příběhy z blízka i z dáli) a Danielu Vodičkovou (Tui Sutherlandová: Nožičky, Ernst Jandl: Lehké znepokojení). Při přednesu obou vybraných textů předvedly velkou škálu prostředků své všestranné vybavenosti. Ve výsledku jsme pak byli svědky velmi kvalitního přednesu. To platilo i pro výstupy Terezy Júnové a Radima Plocka, kteří za svůj výkon obdrželi čestná uznání.
Vystoupení posuzovala porota ve složení: Tomáš Doležal (Brno), Kateřina Mrkosová Petrlíková (Žďár nad Sázavou) a Hana Laštůvková (Třebíč).
Tom Doležal

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':