Databáze českého amatérského divadla

Texty: Louny poetické znají nejinspirativnější recitátorské výkony - 2015. Městská knihovna, Louny.

Louny poetické znají nejinspirativnější recitátorské výkony

Posedmé pořádala Městská knihovna Louny z pověření společnosti NIPOS Artama Praha a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR krajskou recitační přehlídku Louny, Poeticky! 2015, přehlídka je koncipována jako postupová pro recitátory sólisty a divadla poezie na Wolkrův Prostějov.

Ústecký kraj budou v červnu reprezentovat na národní přehlídce v Prostějově: v 1. kategorii (15 - 17 let věku) Adéla Pondělíčková (Varnsdorf) a Ondřej Kvěch (Bílina). Ve 2. kategorii (17 - 19 let věku) Jaromír Kozák (Louny) a Dominik Jeřábek (Praha) a ve 3. kategorii (nad 20 let věku) Anna Bahnerová (Louny).

Lektorský sbor ve složení Emilie Zámečníková, Lucie Veličková a Jan Anderle posílají do Prostějova také soubor Třetí věk Louny.

Jan Anderle k Rackovi

Po třech vynikajících autorských inscenacích (Včera se mi zdálo, A modrý z nebe byste nechtěli? a Stáří není pro zbabělce) nastudoval v roce 2015 ryze ženský divadelní soubor Třetí věk Louny Racka podle knihy Richarda Bacha. Z původního textu zbylo jen málo, asi méně než jedno procento, taková tresť příběhu o touze po svobodě, o létání a zákonech hejna.

Už dávno bylo jasné, že setkání lounských dam s režisérkou Renatou Vordovou bylo šťastné, ba osudové. Třikrát se společně vydaly za silnou výpovědí různými cestami, ani po čtvrté tomu nebylo jinak. Tentokrát si zvolily cestu hodně trnitou a neprošlapanou, totiž voiceband, sborovou recitaci, jejímž velkým propagátorem byl v předválečném Československu Emil František Burian. Je to obor, který vyžaduje cit pro rytmus, hudební sluch a železnou disciplínu. Když se podaří, přinese divákům silný zážitek, když ne, je zle.

Voicebandová koláž Racek se ovšem povedla skvěle. V pouhých deseti minutách nabídnou herečky v riflích a bílých či modrých halenách zážitek, o kterém budete ještě dlouho přemýšlet. A nehraje roli, jestli jste knihu o Jonathanu Livingstonu Rackovi četli, nebo ne. To podstatné z příběhu prostě zažijete. Společně se vzepřete zákonům hejna, vzlétnete do dechberoucích výšin, zřítíte se z nich zase dolů a potom budete postaveni před důležitou životní volbu. Nic menšího tahle kratičká inscenace, které je pevná i křehká zároveň, nenabízí. Pracuje s prostředky divadla poezie, šetří gesty i slovy, a přece je pro každého dobře srozumitelná. Nevěřil bych, že je takhle krátký divadelní útvar schopný dovést diváka až ke katarzi, teď už vím, že to možné je.

Jan Anderle (pedagog, moderátor Českého rozhlasu, recitátor, herec)

Městská knihovna Louny děkuje za poetické setkání všem recitátorům a souborům, při přehlídce nejde o soutěžení, ale o setkání nad literaturou, zamýšlení se nad způsoby interpretace textů, o konfrontaci různých pohledů a názorů.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':