Databáze českého amatérského divadla
Texty: Plzeň, Spodina, N. V. Gogol: Hráči, recenze Vladimír Gardavský, Plzeňský deník 27. 11. 2017
Falešní hráči se zabydlují v Dialogu, recenze Vladimír Gardavský, Plzeňský deník 27. 11. 2017, v příloha Kultura na prosinec, s. 6.
SPOlek DIvadelních NAdšenců SPODINA téměř každoročně na prknech plzeňského Divadla Dialog uvážlivě připomíná naléhavost řady klasických divadelních her. Nyní se dokonce již podruhé vrací k dílu jedné ze zakladatelských osobností novodobé ruské literatury, k dramatické tvorbě Nikolaje Vasiljeviče Gogola a po svého času dlouho reprízované Ženitbě uvádí jeho groteskní komedii Hráči v nastudování kmenového režiséra souboru Jakuba Zindulky. Hráči u nás dlouhodobě zůstávali ve stínu slavnějšího Revizora, než se zjistilo, že jsou stále podobným způsobem aktuální a dnes působí možná ještě časověji, než před zhruba pětatřiceti lety, kdy vznikla legendární inscenace v pražském Činoherním klubu.
Jsme svědky anekdotického příběhu, ve kterém žádný podvodník není tak dokonalý, aby se nenašel ještě dokonalejší, jak píše soubor v anotaci inscenace. V zanedbaném hotelovém pokoji usedne ke kartám sebevědomý cestující s trojicí místních mužů, aby se všichni navzájem brzy odhalili jako falešní hráči. A tak se domluví, že spojí své síly a obehrají jednoho zdejšího bohatého statkáře. Během představení jsme pak svědky neustálých úskoků a blufování každého z aktérů na úkor ostatních, takže se zdá, že veškeré dění je jen jeden veliký podvod propojený s korupcí. A ač před námi defiluje poměrně bohatá plejáda postav, ze všech jednajících osob čiší přímo neuvěřitelná malost, jen pro jakýkoli podraz mají tito lidé všestranně rozvinutý talent.
Jakub Zindulka si pro hry s velkým obsazením obvykle půjčuje herce i z jiných souborů účinkujících v Dialogu, přesto výsledek činí vždy dojem perfektně sehraného kolektivu. Jinak tomu není ani tentokrát. Režisér sladil představitele všech rolí v groteskní poloze s občasným využitím i karikaturních prvků. Nosným nápadem je připsání role mužika Volodi (Jan Andrle) v rouše beatboxera, který diváky představením provází a jevištní dění, především pak jednotlivé karetní partie, zvuky a ruchy rytmicky ukotvuje. A trumfem je i získání Jaroslava Matějky, člena činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni, pro ztělesnění navenek noblesního podvodného hráče té nejvyšší kategorie Ichareva, který jen v nestřežených okamžicích ztrácí glanc například při laskání cinknuté sady karet či při překonávání abstinenčních příznaků po dlouhém pauzírování apod. Výrazně odstíněná je i trojice zkušených domácích hráčů – Švochněv (Miroslav Herejk) a Krugel (Martin Švec) v čele s mistrem v konverzaci Utěšitelem (František Šimánek). Jadrně jsou ztvárněni i napravený karbaník, statkář Glov starší (Ivo Hýbl), jeho syn Glov mladší (Jan Doležal) snící o kariéře husarského kadeta, zkorumpovaný bankovní úředník Psoj Stachič Zamochryškin (Petr Tomášek), úplatný hostinský Alexej (Pavel Litvan) či prosťáček Gavrilka (Marek Velebný). Jiskřivé dialogy se odvíjejí v nestárnoucím překladu Leoše Suchařípy.
Vladimír Gardavský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.