Databáze českého amatérského divadla
Texty: Amaterská Scéna: Národní přehlídka divadel jednoho herce (Kaznějov 2017 - výsledky). Jaká byla? AS 18.4.2017.
Národní přehlídka divadel jednoho herce. Jaká byla?
Přečtěte si oficiální zprávy z letošního Memoriálu Slávky Trčkové.
Činoherní | Experimentální | Hudební | Studentské
P r o t o k o l národní přehlídky Divadlo jednoho herce Memoriál Slávky Trčkové 8. – 9.4.2017 Divadlo ŠUTR Kaznějov Vyhlašovatel: SČDO Pořadatelé: SČDO zpč. oblast, Divadelní soubor Štace Kaznějov Odborná porota: Rudolf Felzmann – předseda poroty, František Laurin, Máša Caltová, Hana Šiková– tajemnice poroty Ředitelka přehlídky: Alena Svobodová
Program
Sobota 8.4.
14:10 Jaroslav Střelka: ZAHRAJ TY EJSÍKY Jaroslav Střelka, Broukovcovo kamdivadlo Česká Kamenice
16:00 Václav Kuneš: TOUCHÉ Jan Večeřa, DS při MKZ Horšovský Týn
18:00 Olga Muňoz: ARGENTINA Olga Muňoz, DS Štace Kaznějov
20:00 Tomáš Vůjtek: SMÍŘENÍ Divadelní studio D 3 Karlovy Vary – inspirativní představení
Neděle 9.4.
10:00 Vlastimil Peška: ČUČUDEJSKÉ POHÁDKY Divadelní studio D 3 Karlovy Vary – inspirativní představení
12:00 Rike Reinigerová: BOXER Josef Horáček, DS Vrchlický Jaroměř
Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující ocenění:
Ceny
Jaroslav Střelka (Broukovcovo kamdivadlo Česká Kamenice) za autorský text inscenace ZAHRAJ TY EJSÍKY Jaroslav Střelka (Broukovcovo kamdivadlo Česká Kamenice) herecký výkon v inscenaci ZAHRAJ TY EJSÍKY Olga Muňoz (DS Štace Kaznějov) ze herecký výkon v inscenaci ARGENTINA Josef Horáček (DS Vrchlický Jaroměř) za inscenaci BOXER
Cena SČDO
Václav Kuneš (DS MKZ Horšovský Týn) za literární předlohu k inscenaci TOUCHÉ
D o p o r u č e n í
inscenaci Rike Reinigerové: BOXER, Josef Horáček z Divadelního souboru Vrchlický Jaroměř doporučit programové radě Jiráskova Hronova 2017
inscenaci Jaroslava Střelky: ZAHRAJ TY EJSÍKY, Jaroslav Střelka z Broukovcova kamdivadla Česká Kamenice doporučit programové radě Krakonošova divadelního podzimu 2017
Zpráva poroty:
Jaroslav Střelka: Zahrej ty ejsíky (Broukovcovo kamdivadlo Česká Kamenice) Účinkující: Jaroslav Střelka
Jaroslav Střelka patří k osvědčeným účastníkům přehlídek divadla jednoho herce, který se výhradně věnuje tomuto typu divadla. Také jeho předchozí inscenace vždy vycházely z autorského textu, kterým herecký projev protagonisty dodává značnou autenticitu. Tentokrát soustřeďuje svou výpověď na trpké poznání člověka, odsouzeného k osamění, z něhož nenachází cestu. Zralý muž si připomíná mladické nadšení pro rockovou hudbu, kdy jako kytarista založil s kamarády malou kapelu. Stalo se tak v době normalizace a vnitřní nespokojenost tří rockerů vede k touze po naplnění muzikanstké slávy na Západě. Zásah STB je osudovým milníkem, po prozrazení plánu na emigraci jsou dva odsouzeni, třetí – vypravěč – podepíše závazek spolupráce. Nese tak stigma zrádce a jeho monolog je výslednicí každoročního marného čekání kamarádů, kteří se nedostaví ani po třiceti letech oslavit založení kapely. Výpověď o samotném aktu vyšetřování a pomyslné zradě není nejdůležitějším momentem monologu (navíc ji oslabuje nadbytečná ilustrativnost). Herecká proměnlivost od mladického nadšení až k zoufalé samotě povyšuje textovou předlohu do filozofické roviny: i zdánlivá maličkost (zde zakoupení gramodesky) se může stát odrazem ke štěstí či zmaru. Autor textu je dobře vybaveným hercem s kvalitní jevištní řečí, pohybovou samozřejmostí a vnitřní energií. J. Střelkovi byla udělena cena za herecký výkon a cena za autorský přínos. Porota doporučuje pořádajícímu SČDO toto monodrama pro případné doplnění některých dalších národních přehlídek.
Václav Kuneš/Vladimír Zajíc: Touché (DS při MKZ Horšovský Týn) Účinkující: Jan Večeřa Režie: Vladimír Zajíc
Václav Kuneš (zkušený režisér i herec DS z Horšovského Týna) napsal zajímavou povídku jako monolog barona Louise van Heeckerena, uznávaného evropského diplomata. Ten jako velvyslanec u carského dvora v Petrohradu se skrze svého syna zaplete do aféry kolem souboje, v němž je zabit A.S. Puškin. Utajovaný milostný cit manželky básníka se stane osudným pro kariéru diplomata. Inscenace však zdůrazňuje jen samotnou dějovou linku, aniž by využila motivu zoufalé snahy diplomata pomoci nejbližšímu příbuznému, který se stane vrahem soka, jehož talent jako by teprve tragickým soubojem nabýval básnické slávy. Inscenace zůstala v rovině sdělení základního vnějšího rámce příběhu, jehož textový rozsah vyčerpával interpreta natolik, že věty ztrácely potřebný rytmus i myšlenkovou sdělnost.
Olga Muňoz: Argentina (DS Štace Kaznějov) Účinkující: Olga Muňoz ( režie)
Autorka využila své znalosti poměrů v současné Argentině a vytvořila scénář s tajemným příběhem z druhé poloviny 20. století, kdy se jihoamerická země potácela v dramatických politicko-vojenských zvratech. Hrdinkou příběhu je mladá žena, která má milující rodiče, ale pak se dozví, že není jejich dcerou. Příběh má téměř detektivní zápletku vrcholící děsivým zjištěním: její skutečná matka se za revoluční studentské postoje stala obětí krutého pronásledování. Vojenská moc ji ještě nechá porodit, aby ji pak popravila a její dítě dala do výchovy velícího generála Ten ale pro hrdinku příběhu byl dosud laskavým tatínkem. Inscenace se pohybuje nejen v rovině současných civilních scén hrdinky, ale také v patetických scénách její pravé matky – mladé revolucionářky. To vše je rámováno dokumentárními filmovými záběry argentinských měst, aby drsné vysvětlení na konci zprostředkovaly solidně vytvořené dotáčky, stylizované jako dokument krutosti vězeňského porodu, mučení a poprav. Tato kombinace audiovizuálních scén a nepatetického herectví ještě doplňuje snová mizanscéna o dvojlomnosti osudu člověka. Inscenaci by prospělo přesnější dobové zařazení, neboť argentinskou historii u nás málo známe (např. datováním záběrů ap.) a výraznější znakovost (např. v kostýmních prvcích) pro tři osoby hrané jednou herečkou. Ocenění si zasluhuje především herecké zvládnutí myšlenkově i technicky komplikovaného představení (O. Muňoz – cena za herecký výkon).
Rike Reinigerová: Boxer (DS Vrchlický Jaroměř) Účinkující: Josef Horáček Režie: Jarka Holasová a Kateřina Prášilová
Inspiračním zdrojem byl příběh boxera Johanna Trollmanna, zvaného Ruckelie. Róm Trollmann se stal v šestadvaceti letech mistrem Německa v polotěžké váze. Roku 1944 byl pro svůj původ zavražděn v koncentračním táboře Wittenberg. Rike Reinigerová napsala výpověď Cikánský boxer, ze které čerpala pro scénář jaroměřské inscenace Kateřina Prášilová. Ta se, spolu s Jarkou Holasovou, podílela na režii. Interpretem je Josef Horáček. Ztvárňuje příběh bývalého boxera Hanse, který prizmatem přátelství a obdivu sleduje osud slavného Rukeliho od dětství až do tragické smrti. Jeho vyprávění vyvěrá z pocitu osamění a provinění, protože byl po zápase, uspořádaném nacistickými veleteli tábora, donucen svého přítele zabít. Josef Horáček s velkou vnitřní intenzitou postihuje bezvýchodnost svého postavení. Pocit smutku prosvětluje pouze vzpomínka na chvíle, kdy díky Ruckelimu, prožíval pocity štěstí ze vzájemné blízkosti. Horáček znamenitě hraje prostředí, které ho obklopuje. Vynalézavá je jeho práce s významem rekvizity (jablko). Nejlépe mu vycházejí pasáže, kde zoufalství pramení z pocitu bolesti a vzteku. V první části by si měl dát větší práci s členěním větného i významového celku. Inscenace se sice zabývá historií, ale otázky viny a trestu jsou nadčasové. Hlavní cenu přehlídky za inscenaci získal soubor VRCHLICKÝ z Jaroměře za inscenaci Boxer. Porota inscenaci doporučuje k zařazení do přehlídky Jiráskův Hronov 2017.
Autor: Amaterská Scéna
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.