Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, Na hraně 2017 - program. Web Johancentrum.

Na Hraně 14.–15. 4. 2017 / Moving Station
PROGRAM PŘEHLÍDKY

Pátek 14. 4. 2017
9:30 – 10:30 příjezd souborů, registrace
10:30 zahájení přehlídky
10:30 Pán much Teátr Vaštar /120 min
Příběh jako prase.
Jsme tohle opravdu my? Jo? A co to máš pod tím svým evropsko – křesťanským makeupem? Co to tam vyčuhuje? A není už čas vyměnit masku?
Teátr Vaštar vznikl v roce 2008 a od té doby jeho členové společně zkoumají svět, svět divadla a sami sebe v tom světě. Teátr Vaštar se snaží rovnoměrně a se stejnou vážností vytvářet inscenace věnované dospělým i dětem.
Inscenace Pán much byla vytvořena v krásné spolupráci s úžasnými mladými plzeňskými herci.

12:30 – 13:30 pauza na oběd
13:30 Jak se tančí poezie Tyan /40 min
Otevřená lyrická scénická akce postavená jako hold básníkům nejen beat genaration ...
Inspirací divadla Tyan je práce J. Grotowského, E. Barby a A. Artauda. Na ulici, v divadelních a nedivadelních prostorách, na různých festivalech. Domovskou scénou Divadelního společenství Tyan se stala bývalá odjezdová budova nádraží Plzeň Jižní předměstí (Moving Station). V současnosti je tvorba Tyanu spojena s projekty Romana Černíka a jeho ohledáváním hranic divadelního představení, pohybové akce a vyprávění.

14:30 diskuze o představeních
15:30 Co tě nezabije? Midiliďky /30 min
Černá groteska podle hry J. Kapteinové Práce nádenní, lásky trápení je o hlasech v našich hlavách…
Midiliďky jsou spolu už řadu let, kluci přišli jako poslední, všichni jsou studenti ašského nebo chebského gymnázia, fungujeme ale pod ZUŠ R. Schumanna Aš.

16:30 Ej lásko, lásko Dobrej matroš /20 min
O lásce a vztazích očima dívek a pomocí balad K. J. Erbena a lidové poezie.
Dobrej matroš si ve třetím (a nejspíš i závěrečném) roce své existence vyzkoušel oblast divadla poezie. A jelikož v souboru zůstaly letos samé dívky, téma letošního představení velmi rychle vykrystalizovalo.

17:30 MÝ-TY: Jeskyně Jiná tvář (Ateliér Ch207)/45 min
Platónův Mýtus o jeskyni. Dvojpólové rozdělení lidské osobnosti. Rozpor mezi racionální a emocionální stránkou jedince zakořeněného ve společnosti. Jedince, jenž je vystavěný problému osobnímu či společenskému. Každá konfliktní situace má své řešení, ale každé její řešení není správné. Jak poznat, které správné je? Spolehnout se na rozum, nebo raději upřednostnit city, podmanit či vzepřít se, přijmout za své jedinou možnou pravdu, nebo hledat její mnohotvárná podobenství?
Odložili jsme společně masky nejistoty a naše tváře nabyly na důvěryhodnosti. Jako Jiná tvář pořádáme happeningové akce a nyní i absolventské představení, které je završením naší tříleté spolupráce při studiu dramatické výchovy na FPE.

18:15 – 19:30 pauza na večeři
19:30 diskuze o představeních
21:00 wHAT´S yOUR fAVORITE nUMBER? / koncert
Existenciální potíže mimozemšťanů žijících inkognito mezi lidmi, výhody a nevýhody robotické prostitutky se širokou škálou zásuvných modulů, ekologická katastrofa v podobě lidstvem zneškodněné avšak po oběžné dráze Země stále rotující obří gorily z vesmíru a mnoho a mnoho dalších palčivých témat snoubících se s naléhavými 8-bitovými kompozicemi, skočnými rytmy, řezavou kytarou, křikem a zpěvem. Obecně se dá soudit, že kapela zpívá o sexu, násilí a moderních technologiích. Má ráda, když se tato témata snoubí. Nerozumí tomu, ale líbí se jí to.

Sobota 15. 4. 2017
9:30 Strašlivá komedie Mrož v krabici /60 min
Komedie, ve které veškeré lidské špatnosti budou zobrazeny, aby následně dobro nad zlem zvítězilo, posléze pak zlo nad dobrem a nakonec aby se to všechno dosti ošklivě pomotalo.
Mrož v krabici, soubor plzeňských divadelních nadějí, poprvé přichází na přehlídku studentských divadel.

11:00 Ruka Boží DeMentosky /40 min malý sál!
Kdo všechno, kromě nás, v nás sídlí? Jsme to opravdu v každé situaci jen a jen my, anebo je v nás uložen nějaký zvláštní základ pro další bytosti žijící paralelně s námi? Ruka Boží je kratičký pohled na skupinku mladých lidí, kteří se pod vedením matky jednoho z nich, „snaží“ vytvořit (za finanční podpory místního pastora) loutky, s nimiž by se možná dal odehrát nějaký pěkný, pokud možno biblický, příběh.
DeMentosky jsou jak malina zralým divadelním souborem z ašské ZUŠ R. Schumanna. Jsou to místní mladí gymnazisté, kteří, když se rozhýbou, rozhýbou i místní kulturu?. Ruka Boží je jejich posledním společným představením, neboť za několik měsíců už to budou adepti na vydání se do světa vysokoškolského a pracovního. Dej nám Pánbu kýbl bublin, aby se jim třeba časem chtělo na Ašsko vrátit a místní kulturní podhoubí dále živit.

12:00 – 13:00 pauza na oběd
13:00 diskuze o představeních
14:00 Tracyho tygr Buddeto /60 min
(Ne-tak-úplně-pohádka)
Tygře, tygře, žhavě žhneš. Dnes ještě buďme veselí. Za všechno může čas. Nebo vlastně ne. Bolí to, ale je to krásné, když jeden naplno běží džunglí. A může si za to sám. Blbeček. Ale je to fakt krásné. A bolí to.
Buddeto! bylo, doufáme, že bude, ale především je. Teď a tady. Moc a krásně. Pro Vás.

15:15 diskuze o představení
16:00 zakončení přehlídky


KDO CO DĚLÁ

Lektorský sbor:
Alena Zemančíková, Vladimír Hulec, Jan Červený
Moderátoři:
Tomáš Pešek, Jonáš Špaček
Technika: Honza, Petr, Jonáš
Co je třeba: Evy, Tereza, Roman
Grafika: Hanka Stonová-Prančlová
Fotograf: Vít Štaif

Organizace:
JOHAN, z. ú., Koperníkova 56, 301 00 Plzeň
ředitel centra: Roman Černík
koordinátorka přehlídek: Eva Gažáková
tel. 773 453 010
eva.gazakova@johancentrum.cz
www.johancentrum.cz

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':