Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ouhrabka, V.: Tradice ochotnického divadla v Bozkově

Tradice ochotnického divadla v Bozkově

- sahá do let 1750-55, kdy se tady hrály pašijové hry především v kostele, posléze v přírodě. Světské hry byly v té době zakázány, ale od roku 1834 se začaly objevovat hry pro dospělé v soukromí a v hostincích. V roce 1888 byl založen řádný spolek Čtenářsko-ochotnická beseda Tyl, který od roku 1891 hrál s novými dekoracemi a s oponou malovanou podle Hynaisova vzoru z Národního divadla. Po válečné přestávce ochotníci přešli roku 1919 pod Dramatický odbor SOKOLA. Ve dvacátých letech hráli každoročně až 15 her. Náročný repertoár vrcholil roku 1938 Bílou nemocí a Matkou. Hry byly obnoveny v roce 1945, ale vytrvaly pouze do násilného sjednocení tělovýchovy v roce 1951. S přestávkami hrála mládež a Osvětová beseda až do přestavby sokolovny v roce 1972, kdy bylo zrušeno jeviště. Podnětem k nové aktivitě se stal Rok českého divadla 1983.
Nyní studujeme na jevišti, obnoveném v roce 1995, každoročně jednu hru a pořádáme několik zájezdů. Poslední dobou uvádíme hry staršího vydání, především veselohry s zpěvy. Po celou dobu se hraje též s mládeží, naposledy to byla hra Zkoušky čerta Belínka. Nedílnou součástí jest i loutkové divadlo, které SOKOL provozuje od roku 1931. Nyní hrajeme jen v zimním období, kdy sehrajeme tři pohádky. Soubor se zúčastnil již dvou přehlídek sokolských souborů. Během 115 let trvání souboru v Bozkově bylo nastudováno 471 her.
Po čtyřech letech jsme opět nastudovali hru se zpěvy. Od autorky Slávy Grohmanové jsme již uvedli hry Seděla pod Borovičkou a Hospůdka u Markytky. Hra V tom našem kostelíčku byla na našem jevišti s velkým úspěchem hraná v roce 1937. Z tehdejšího obsazení žije dosud Marie Berková, která hrála Jáju. Doufáme, že jsme Vám touto hrou připravili dobrou pohodu.
Vratislav Ouhrabka
starosta T. J. SOKOL Bozkov

Ex Programová brožura IV. NP sokolských ochot. divadel 2005
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':