Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Divadlo mezi knihami 2017 - informace o souborech, program. Městská knihovna v Praze, akce leden 2017.

17:00
České amatérské divadlo v současnosti

Divadlo mezi knihami
Přehlídka českého amatérského divadla

Kulatý stůl s divadelními odborníky k tématu České amatérské divadlo v současnosti
Diskutují:
Prof. PhDr. Jan Císař, CSc. – významný český teatrolog, pedagog DAMU v Praze
Mgr. Simona Bezoušková – odborná pracovnice NIPOS-ARTAMA, programová ředitelka festivalu Jiráskův Hronov
doc. Mgr. Petr Christov, Ph.D. – teatrolog, překladatel, vedoucí katedry divadelní vědy FF UK v Praze
Luděk Horký – dramaturg České televize, dramaturg a režisér Divadla Radar, vedoucí souborů Hrobeso a Načerno, pedagog
Mgr. Lenka Lázňovská – ředitelka NIPOS, viceprezidentka Středoevropské sekce AITA/AITA (světové organizace pro amatérské divadlo)
PhDr. Milan Strotzer – odborný pracovník NIPOS-ARTAMA, vedoucí Databáze českého amatérského divadla, redaktor Místní kultury on-line
PaeDr. František Zborník – režisér, herec, pedagog

Moderuje: Mgr. Zdeněk Janál – dramaturg Městského divadla v Mostě, student v doktorském programu Scénická tvorba a teorie scénické tvorby DAMU v Praze


19:00
Tomáš Vůjtek: Smíření
Současná tragikomedie v kabaretním duchu. Smích, slzy a účtování. Ach, Čechy krásné, Čechy mé…
Děj dokumentární tragikomedie se odehrává v době divokého odsunu – tedy na jaře 1945 – s lehkými dozvuky na počátku padesátých let. Vypráví o tom, co se skutečně stalo, ale také o tom, co jsme si jako lidé schopni udělat navzájem ve jménu zármutku nebo pomsty, o tom, že lidskost nezná národnost ani hranice, o těch, které to „semele“ – a o těch, kteří přežijí všechno a ještě na tom vydělají… Inscenace byla na krajské přehlídce v Horažďovicích (2016) vyhodnocena jako nejzajímavější divadelní počin, její tvůrci získali dvě ceny herecké, cenu za dramaturgii, režii a nominaci na národní přehlídku Divadelní piknik Volyně 2016, kde obdržela další ocenění. Inscenace byla vybrána na nejvýznamnější českou přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hronov 2016, kde sklidila velký úspěch.

Účinkuje Divadelní studio D3, Karlovy Vary
Režie: Petra Kohutová
Délka představení: 65 minut bez pauzy
Vstupné 120/100 Kč (snížené vstupné 100 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)


sobota14. 1.
15:00
Karel Poláček: Bylo nás pět (aneb Kluci nestárnou)
Vraťte se s námi do dětství!
Kdo by je neznal – Petr Bajza, Eda Kemlink, Tonda Bejval, Čeněk Jirsák a Zilvar z chudobince! Celý národ viděl seriál, většina zná kouzelné rozhlasové čtení pana Filipovského, někteří přečetli knihu a sem tam je někdo už viděl i na jiném jevišti. Nyní přichází tahle pětice i do Městské knihovny v Praze v podání mladoboleslavského Divadýlka na dlani. Vraťte se s námi do doby, kdy si hokynáři vážili svých zákazníků, děvčata voněla vanilkovým cukrem a kluci válčili své malé velké války. Inscenace obdržela několik ocenění na divadelní přehlídce Wintrův Rakovník 2016 a účastnila se celostátní přehlídky amatérského činoherního divadla Divadelní piknik Volyně 2016.

Účinkuje Divadýlko na dlani Mladá Boleslav
Režie: Petr Matoušek
Délka představení: 70 minut bez pauzy
Vstupné 120/100 Kč (snížené vstupné 100 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)

17:00
Divadlo
Pavel Němec: Klaun
Když se hrůza samoty setká s hrůzou neomezené moci
Královna dlí sama na svém hradě, protože jejího manžela, krále Ichora, zajímá jen válka a boj. Královna tak žije ve strašné samotě, která z ní ve spojení s neomezenou mocí udělá zrůdu. Starý klaun, jenž pracoval už pro jejího otce, ji začíná nudit. Na jeho radu si pro rozptýlení pořídí páže, potom si sama přivede mladého šaška, který se má stát jejím milencem… Objeví se král Ichor a zjedná doma nápravu? A jak dopadne samotný Klaun, který je nyní pouze v Královniných rukou? ě Inscenace Klaun se zúčastnila Národní přehlídky Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou 2016.

Účinkuje Divadelní soubor BANDA Bystřice u Benešova
Režie: Pavel Němec
Délka představení: 60 minut bez pauzy
Vstupné 80/60 Kč (snížené vstupné 60 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)

19:00
Ladislav Valeš (podle scénáře Ingmara Bergmana Lesní jahody): Dlouhá cesta
Sedmaosmdesátiletý Isak Borg je všeobecně uznáván jako jeden z nejpřednějších švédských vědců. Právě má být oceněn čestným doktorátem na své rodné univerzitě v Lundu. Zvláště prostřednictvím potlačovaného podvědomí několika svých snů a vzpomínek z mládí si začíná uvědomovat, že krom oné vnější stránky je celý život zatrpklým sobcem, bez lásky i přátel. Vůči prožitku blízké smrti nyní stojí obnažen a navíc zcela sám. Mimořádná inscenace Ladislava Valeše s vynikajícím hereckým výkonem Jaromíra Holfeura, Lenky Svobodové Šťastné a dalších byla ověnčena mnoha cenami na Národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou 2016. Byla nominována na nejvýznamnější českou přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hronov 2017.

Roadmovie z podvědomí Isaka Berga
Účinkuje Rádobydivadlo Klapý
Režie: Ladislav Valeš
Délka představení: 90 minut bez pauzy
Vstupné 120/100 Kč (snížené vstupné 100 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)


neděle15. 1.
15:00
Vlastimil Peška: Měla babka čtyři jabka
Čtyři pohádky v jednom pohádkovém odpoledni
Pohádka Měla babka čtyři jabka je určena pro nejmenší diváky v doprovodu jejich rodičů. V každém jablíčku je skryta jedna pohádka. Nevěříte? Tak počítejte s námi: O koblížkovi, O dědečkovi a kožíšku, O zlé koze, O velké řepě. Tyto čtyři pohádky tvoří díky vtipné propojovací lince, tedy hře na babky a dědky, hravý celek, který malé diváky vtáhne do pohádkového děje. Nechybí ani melodické, notoricky známé, dětské písně a velké loutky zvířátek.

Účinkuje Divadelní spolek Vojan, Libice nad Cidlinou
Režie: Jaroslav Vondruška
Délka představení: 50 minut bez pauzy
Vstupné 80/60 Kč (snížené vstupné 60 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)

17:00
Jiří Hlávka (na motivy Krysaře Viktora Dyka): Co vyprávěl Sepp Jörgen Tragický příběh Krysaře očima rybáře Seppa.
V původní Dykově novele krysař přichází do města Hammeln a zbavuje město nechtěných krys. Je zde ale také příběh rybáře, muže, kterému se město posmívá. Ale on vidí svět kolem sebe a vnímá život, jen si nepřipouští strasti a bolesti. Nemá nic než své sítě. Vidí obyvatele Hammeln svým pohledem. Vidí také krysaře, jeho setkání s Agnes, vidí odvádění krys do řeky, vidí radní, kteří slibují krysaři mzdu za vyčištění města od krys… Vidí zradu, faleš i sobectví. Vidí osudový konec celého příběhu. A právě proto jen Sepp Jörgen může vyprávět. Kdo jiný zůstal? Mimořádný herecký výkon Jiřího Hlávky byl oceněn na letošním 12. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla v České Třebové. Inscenace byla nominována na nejvýznamnější českou přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hronov 2017.

Účinkuje Divadelní spolek Vojan, Libice nad Cidlinou. Hraje Jiří Hlávka.
Režie: Jiří Hlávka
Délka představení: 65 minut bez pauzy
Vstupné 80/60 Kč (snížené vstupné 60 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)

18:00
F. Hervé, H. Meilhac a A. Milhaud: Allelujá, svatá Nituš!
Výpravná klasická opereta v úsporné verzi
Slavná opereta Mamzelle Nitouche vznikla v roce 1883 jako posměšná parodie na tehdejší bombastickou operní tvorbu. Nabízí příběh o klášterní chovance Denise a Célestinovi, učiteli zpěvu, klášterním varhaníkovi a zároveň operetním autorovi. Soubor z Nového Bydžova vytvořil originální úpravu klasické operety, která je především skvělou komediální zábavou. Inscenace obdržela cenu za inscenaci na krajské divadelní přehlídce Červený Kostelec 2016 a byla doporučena na celostátní přehlídku činoherního divadla Divadelní piknik Volyně 2016.

Účinkuje Divadelní soubor Jirásek Nový Bydžov
Režie: Alexandr Gregar
Délka představení: 140 minut včetně pauzy
Vstupné 140/120 Kč (snížené vstupné 120 Kč platí pro studenty, pro rodiny s dětmi – při nákupu 3 a více vstupenek na jedno představení, při nákupu jednotlivých vstupenek na 3 a více představení festivalu)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':