Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lauterbach, A.: Slovo o souboru 2005

Trocha chlumecké historie

Chlumec nad Cidlinou, rodiště dramatického spisovatele Václava Klimenta Klicpery, má velmi bohatou divadelní historii, neboť u její kolébky stál sám náš slavný rodák, budoucí patriarcha české veselohry, když jako student se svým bratrem Františkem hrávali o vakacích v Chlumci divadlo panstvu na zámku a prostému lidu v besední místnosti zvané Ressourc.
Jejich učenliví epigoni založili dokonce v roce 1861 Spolek divadelních ochotníků, který ve své činnosti setrval až do roku 1902, kdy došlo ke sloučení tří dosavadních samostatných spolků, Zpěváckého spolku Klicpera, Dívčího zpěváckého spolku Cidlina, Spolku divadelních ochotníků, ve spolek nový pod názvem Pěvecko-ochotnická jednota Klicpera.
Za svého trvání vychovala Pěvecko-ochotnická jednota Klicpera řadu vynikajících herců, předvedla nesčíslné množství zdařilých inscenací, takže se dostala až do kruhu vítězných souborů ÚMDOČ, dvakrát dokonce vystoupila na Jiráskovu Hronovu, podle jehož vzoru založila v roce 1937 podobný divadelní festival Klicperův Chlumec, který již oslavil své 57. narozeniny.
Po násilné reorganizaci ochotnictva v roce 1951 přešla jednota Klicpera do závodního klubu ROH závoru Mira n. p. jako jeho dramatický odbor a po několika letech, když bylo její jeviště v Dělnickém domě zbouráno a zasypáno a zbudováno zde městské kino Panorama, byla přijata Tělocvičnou jednotou SOKOL do sokolovny. Od té doby je jejím trvalým členem. Za zmínku stojí i to, že brzo po vstupu pod křídla SOKOLA dramatický odbor Klicpera zorganizoval v roce 1959 v rámci Klicperova Chlumce celostátní přehlídku dramatických souborů tělovýchovných jednot.

Antonín Lauterbach
nositel Zlatého odznaku J. K. Tyla

Ex Programová brožura IV. NP sokolských och. divadel 2005
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':