Databáze českého amatérského divadla
Texty: BENÁTSKÝ, Jaroslav, Česká Třebová, LD
Datum narození 17. 04. 1913
Datum úmrtí 03. 07. 1995
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Narodil se dne 17. dubna 1913 v České Třebové jako nejmladší ze šesti dětí v rodině strojvedoucího Viléma Benátského. Ten měl zálibu v loutkovém divadle a proto jí velice záhy propadl i malý Jaroslav. Otec mu zhotovil několik loutek pro jeho první divadélko, sestra ušila kostýmy, navrhla scény a životní cesta malého Jaroslava byla jednoznačně určena.
Po ukončení základní školní docházky se Jaroslav Benátský vyučil zámečníkem u firmy Josef Štarman v České Třebové a v letech 1930-1932 absolvoval Průmyslovou školu strojnickou v Kolíně. Poté nastoupil na místo zámečníka do tehdejší Šreflovy továrny na armatury. Po nelehkém životním období bez zaměstnání a ukončení vojenské služby pracoval nějaký čas jako konstruktér elektrických strojů a přístrojů v Brně. Po návratu do rodného města prožil tříleté období v českotřebovských železničních dílnách a dne 15. června 1941 se stal zaměstnancem výtopny, kde zastával nejprve místo strojního topiče, později se stal strojvedoucím. V roce 1961 byl ze zdravotních důvodů přeřazen do funkce personálního strojmistra lokomotivního depa, kterou vykonával až do svého odchodu do důchodu.
Láska k loutkovému divadlu vyvrcholila v roce 1943, kdy se Jaroslavu Benátskému podařilo dát dohromady kolektiv sedmi lidí stejného nadšení a začalo se hrát na malém rodinném divadélku. V roce 1945, po rozšíření souboru o další členy a zhotovení scén pro závěsné loutky o výšce 50 cm, se začalo hrát v malém sále Dělnického domu. Nevyhovující podmínky vedly v roce 1947 k postavení vlastní budovy na pozemku Československé církve na Trávníku (bývalá zahrada Vyskočilovy vily čp. 900), pod jejímž patronátem bylo divadlo provozováno. Dřevěná budova s názvem ÚSVIT se na řadu let vryla do paměti zdejších občanů. Mezi těmi, kteří s Jaroslavem Benátským účinkovali na scéně ÚSVITU, byli např. manželé Pařízkovi, Fojtovi, Rédlovi, Štanclovi, Opatřilovi, J. Kunst a také akademický malíř Jiří Josefík, který sál vyzdobil dvěma obrazy, umístěnými po stranách jeviště, představujícími Sněhurku a čarodějnici, a po řadu let vedl divadelní scénu. ÚSVIT se záhy dostal na úroveň moderních loutkových scén s vyhovujícím jevištěm, technickým a zvukovým zařízením. Z představení zde v prvních letech provedených, je možno připomenout např. tituly Broučci, Perníková chaloupka, Kašpárek čaruje, O Popelce a další.
V roce 1951 přešel soubor pod hlavičku ZK ROH ČSD a začala jeho účast na okresních, krajských i celostátních přehlídkách a soutěžích. (Chrudim, Bratislava, Ústí nad Labem). Jaroslav Benátský se po řadu let věnoval také dramaturgii úpravám některých pohádek pro potřeby loutkového divadla. Byly to především pohádky Boženy Němcové, a K. J,. Erbena (Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Popelka, Šípková Růženka aj.). Stal se také autorem hry Ztratila se Mánička. Zásluhy o soubor „dřevěných herců, loutek" měl modelář a výtvarník Václav Fojt, z jehož rukou pochází řada dodnes dochovaných půvabných loutek, které po řadu let na scéně ÚSVITU přinášely malým divákům radost a smích.
V padesátých letech loutkářský soubor uvedl hry Pan Johanes, Venoušek se učí čarovat od Josefa Skupy, Jak dědeček zasadil řepu, Hrdinové severu, O domečku na kopečku, Zvířátka a loupežníci, Kůzlátka a vlk a mnohé další. Za provedení hry Hrdinové severu ze života polárních badatelů se v roce 1955 dostalo našemu soubopru čestného uznání Ústředního domu lidové tvořivosti na národní přehlídce v Chrudimi a současně soubor obdržel za provedení této hry čestné uznání na celostátní loutkářské přehlídce v Bratislavě. Neúnavná činnost pana Jaroslava Benátského a celého souboru neupadla ani v šedesátých letech, kdy došlo v rámci výstavby dnešního Nového náměstí k demolici budovy ÚSVITU. Veškeré zařízení bylo uloženo po domácnostech a na dalších, často nevyhovujících místech.
V roce 1960 byla v blízkosti bývalého Fialova mlýna v Mlýnské ulici na Trávníku zahájena v tzv. „Akci Z“ stavba budovy Malé scény, jež měla nahradit zmizelý ÚSVIT. Na stavbě pracovala řada rodičů dětí, členů tehdejších občanských výborů a samozřejmě se zapojili i loutkáři. Stavba byla dokončena v roce 1962 a občané města získali důstojný stánek kultury. Od doby jeho postavení zde byla českotřebovskými loutkáři i jejich hosty v rámci okresních a krajských přehlídek nekonečná řada představení.
V roce 1974 navázal Jaroslav Benátský písemnou spolupráci s Václavem Čtvrtkem, týkající se dvoudílné dramatizace pohádek o Rumcajsovi. Známý spisovatel s provedením souhlasil a tak v našem městě byla uvedena hra Jak se stal Rumcajs loupežníkem. Loutkářství se stalo Jaroslavu Benátskému celoživotní láskou. Vždyť také do roku 1978 za dlouhých pětatřicet let trvání loutkářského souboru v České Třebové shlédly tři až čtyři generace dětí více než pětadevadesát her, které soubor nacvičil a sehrál na 550 představeních, která navštívilo přibližně 48 000 divák.
V červnu roku 1982 bylo v rámci zakončení 31. ročníku tradiční přehlídky Loutkářská Chrudim uděleno mimo pěti individuálních cen také sedm čestných medailí ministerstva kultury ČSR „Za rozvoj amatérského loutkářství“. Jednu z nich získal i pan Jaroslav Benátský. Jeho životní práce byla poprávu oceněna. Jaroslav Benátský byl činný i ve svazu invalidů, kde organizoval zejména autobusové zájezdy. Od svých čtyřiasedmdesáti let se zabýval stavbou modelů parních lokomotiv. Pátý model, zmenšená lokomotiva Modrý Albatros, zůstal již pro nemoc nedokončen. Bylo toho mnoho, co Jaroslav Benátský pro naše město nezištně vykonal. V den svých osmdesátých narozenin očekával vedle gratulantů z řad členů rodiny, přátel a známých také návštěvu tehdejších představitelů města. Ti bohužel nepřišli a Jaroslav Benátský do konce svého života nezapomněl na toto velké zklamání. Se svojí rodinou i naší veřejnost se pan Jaroslav Benátský, zasloužilý kulturní pracovník, rozloučil dne 3. července 1995 ve věku dvaaosmdesáti let.
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.