Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Berlín / Praha / Havlíčkův Brod (dříve Německý), rodinné loutkové divadlo, tištěná opona – draperie, vydavatel Adolf Engel, asi 80. léta 19. stol., v soukromém vlastnictví

Už dlouho před rozšířením původních českých tištěných rodinných divadel, jejichž rozmach přišel až na začátku 20. století, se v českých domácnostech objevovaly podobné výrobky cizích, nejčastěji německých nakladatelů. Historizující divadélka většinou napodobovala skutečná kamenná divadla a jejich součástí býval pochopitelně i zdobený portál s oponou.
Jedno takové divadlo, pravděpodobně z 80. let 19. století, se zachovalo jako rodinná památka v Havlíčkově Brodě, kam se dostalo v r. 1910 z Prahy. J. Blecha z Moravského zemského muzea jej identifikoval jako produkt berlínského vydavatele Adolfa Engela. Není přitom možné vyloučit, že stejná nebo podobná opona byla součástí i dalších divadel – v drážďanských státních uměleckých sbírkách je stejná opona bez portálu vedena jako součást divadla J. H. Oehmeho ze Žitavy, s Engelovým jménem pouze jako možnou variantou.
Typická drapériová opona, spouštěná v bohatě zdobeném portálu, je oproti svým skutečným předlohám lehce stylizovaná; draperie se vzdouvá v poněkud předimenzovaných záhybech a nadsazená je i velikost lemu s antikizujícím dekorem s třásněmi a střapců na koncích šňůr. Rozměry opony: 42 x 36 cm.

(Mgr. Jiří Bláha, prosinec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Obrázky

Havlíčkův Brod, Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2016, vernisáž výstavy
Havlíčkův Brod, Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2016, vernisáž výstavy


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Havlíčkův Brod, Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2016, vernisáž výstavy
Havlíčkův Brod, Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2016, vernisáž výstavy