Databáze českého amatérského divadla

Texty: Amaterská Scéna: Krakonošův divadelní podzim 2016. AS 7.10.2016.

Krakonošův divadelní podzim 2016

V pátek 7. října začal již 47. ročník Národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Větrníky - přehlídkové zpravodaje - si můžete pročítat zde.

Činoherní | Hudební | Recenze | Rozhovory | Semináře | Soubory

Letošním hvězdným hostem bude herec Jaromír Nosek, Cenu Ministerstva kultury za rok 2015 si převezme ostravský ochotnický režisér a herec Dušan Zakopal. Jako červená nit se letošním ročníkem bude vinout připomínka toho, že se tu hraje divadlo už více jak dvě století.

Devět soutěžních představení a čtyři hosté naplní devítidenní program přehlídky venkovského ochotnického divadla. Vždy druhý říjnový týden se klidné podhorské městečko Vysoké nad Jizerou zvětší o polovinu a divadlo své dveře nezavře mnohdy od osmé ráno do půlnoci. Se svými představeními sem přijedou ti nejlepší z krajských postupových přehlídek.

„Divadlo je o sdílení. O sdílení mezi herci a diváky, mezi jevištěm a hledištěm, mezi souborem a porotou, mezi hosty a domácími, zkrátka mezi lidmi. Hlavně nesmíme zapomenout, že jsme lidmi, kteří mají nad ostatními tvory trochu navrch tím, že se umějí a tedy i mají smát,“ říká o vysocké přehlídce její ředitelka Svatava Hejralová. Drtivá většina vstupenek je již vyprodaná, ale přesto se ještě nějaké volné najdou a jsou k dostání na webových stránkách přehlídky (ZDE).

Kromě závěrečných cen pro herce, režiséry a soubory včetně nominace na letní Jiráskův Hronov 2017 zde získá Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos v oblasti neprofesionálního divadla ostravský ochotnický režisér a herec Dušan Zakopal, který v loňském roce oslavil osmdesáté narozeniny. „Za to ocenění se samozřejmě sluší nejen poděkovat předsednictvu Svazu českých divadelních ochotníků, které mne navrhlo, ale hlavně chci poděkovat mé ženě Evě. Kdybych toto zázemí neměl, kdyby tady nebyl její podíl na tom, co pro ochotnické divadlo dělám a co jsem celý život dělat mohl, nic bych nedokázal. Za to patří v první řadě srdečný dík jí,“ tvrdí Dušan Zakopal.

Vysocká přehlídka má své vzdělávací programy, jimiž je Klub režisérů SČDO pod vedením Jaromíra Kejzlara, Seminář KDP s Rudolfem Felzmannem a KDP mladým. Právě posledně jmenovaný kurz určený středoškolským studentům bude letos nově probíhat po celou dobu přehlídky. „Kurzisté v něm poznávají divadlo z druhé strany. Ne jen jako diváci, ale shlédnuté představení si rozeberou, mluví o jeho výtvarné stránce, o režijním pojetí, o hereckých výkonech a účastní se ranních rozborových seminářů, kde souborům sdělí svůj názor také odborná porota,“ vysvětluje pedel kurzu Jan Hejral.

Odbornou porotu ve složení divadelní teoretička Lenka Lázňovská, režisér Zdeněk Janál, dramaturg Luděk Horký, scénograf Petr Kolínský povede nově režisér a pedagog Milan Schejbal.

Kromě soutěžních představení jsou návštěvníci přehlídky zvaní na besedu s hercem Jaromírem Noskem, rodákem z nedalekých Semil, nebo na trojici divadelních představení: Svěrákovy a Uhlířovy operky nastudovaly děti ze ZUŠ Jablonec nad Jizerou, DS Aureko II Ostrava se představí jednoaktovkou Jean-Michela Ribese Neděle a vysockou přehlídku v sobotu uzavře DS Jirásek Nový Bydžov s představením Allelujá, svatá Nituš!, variací na téma známé operety Mamzelle Nitouche autorů Hervé – Melhac – Milhaud. A 230 let divadla ve Vysokém nad Jizerou pak připomene výstava fotografií ve všech prostorách divadla dokumentující činnost místních ochotníků.
Krakonošův divadelní podzim

Celostátní soutěž probíhá formou postupových regionálních přehlídek a vrcholí právě národní přehlídkou ve Vysokém nad Jizerou. Vyhlašuje ji Český svaz divadelních ochotníků společně s městem Vysoké nad Jizerou za finanční podpory Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Pořadatelem je Občanské sdružení Větrov ve Vysokém nad Jizerou společně s místním Divadelním spolkem Krakonoš a městskou knihovnou, v níž je také přehlídkové informační středisko. Účastníkem přehlídky mohou být jen soubory z obcí, které nemají více než 5000 obyvatel a nejsou součástí vyššího samosprávního cel­ku.

Záštitu nad letošním ročníkem převzal opět místopředseda Senátu parlamentu ČR Přemysl Sobotka a hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hlavním partnerem přehlídky je společnost UniControls.

Kompletní program v příloze.

Autor: Amaterská Scéna


Přílohy:

plakat2016-kdp-b6zqo.pdf
v-1-jhxv6.pdf
Vetrnik-c.2-4wprn.pdf
Vetrnik-c.3-cmz4m.pdf
Vetrnik-c.4-9q4up.pdf
Vetrnik-c.5-3qz3t.pdf
Vetrnik-c.6-13zex.pdf
Vetrnik-c.-7-lqnmw.pdf
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':