Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Praha, komerční tisk fa Antonín Münzberg, opona rodinného LD, autor Karel Štapfer, 1925, MLK Chrudim

Štapferovy dekorace pro loutky 25 i 35 cm z roku 1925 byly největším tištěným loutkovým divadlem, které u nás vůbec bylo vydáno. Proscénium divadla bylo při tisku kvůli rozměrům 120 x 86 cm nutné rozdělit na dvě poloviny a oválný medailon s hlavou Kašpárka, zamýšlený do vrcholu proscénia, byl proto otištěn zvlášť – při sestavování divadla bylo potřeba jej vystřihnout samostatně a nalepit na určené místo. Snad kvůli využití volného místa na archu se přitom medailon objevil na obou listech s polovinami proscénia. Majitel divadla, jehož opona se zachovala ve sbírkách chrudimského loutkářského muzea, tak mohl druhý z medailonů s Kašpárkovou hlavou v typickém Štapferově stylu využít k ozvláštnění středu jinak téměř nezdobené modré opony.

(Mgr. Jiří Bláha, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Obrázky

Chrudim, opona rodinného loutkového divadla, s.a.
Chrudim, opona rodinného loutkového divadla, s.a.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Chrudim, opona rodinného loutkového divadla, s.a.
Chrudim, opona rodinného loutkového divadla, s.a.