Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Praha, Nové německé divadlo, návrh malované železné opony, autor Hans Piperger st., s. a., depozitář NM Praha

Hans Piperger st., zručný dekoratér, pojal návrh železné opony pro Nové německé divadlo v Praze zcela tradičně jako iluzivní soustavu dvou opon, vnější a vnitřní, s bohatě řasenou drapérií. Vnější šedostříbrná se ve střední části rozvírá a je přehozena přes zavěšenou šnůru s třapci, částečně tak odkrývá svou vnitřní, purpurovou stranu. Vnitřní opona zavěšená ve druhém plánu má olivově zelený nádech. Obě opony jsou dole ukončeny širokou zlatou bordurou s třapci. Horní ukončení není patrné, návrh je dodatečně zapaspartován. Samotná opona se, stejně jako malovaná opona Eduarda Veitha, nedochovala, a není jasné, jestli byla v této podobě provedena.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Nové německé divadlo, PIPERGER Hans st. návrh malované železné opony


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Nové německé divadlo, PIPERGER Hans st. návrh malované železné opony