Databáze českého amatérského divadla

Texty: Předmíř – z osudů části loutkářské rodiny Dubských 1907–1926.

PŘEDMÍŘ, okr. Strakonice, kde je prokázána existence loutkářské rodiny Dubských, putující světem za svojí loutkářskou obživou.

V aktech C.k. okresního soudu (oddělení I. - Poručenství) v Blatné z r. 1907 se nachází pod č.j. P 69/7 poručenský spis k osobě Emilie (přeškrtnuto a opraveno na "Amalie") Dubské, nar. 27.4.1907 v Losině (dle spisu i Losyně - pozn. A.D.) čp. 73, "která chodí světem s matkou Josefou Dubskou". Amálie je zde uváděna jako nemanželská dcera Josefy Dubské z Předmíře, dcery loutkáře Urbana (?), manželky loutkáře z Bukovníku. Jako "poručník" je ve spise uváděn Ignac Dubský, loutkář v Předmíři. Z výslechu poručníka Ignáce Dubského, loutkáře z Předmíře čp.21 vyplývá, že jeho nezletilá dcera Josefa porodila 27.dubna 1907 v Losině čp.73 nemanželské dítko Emilii, křtěné ve Chválenicích. Otcem dítěte jest Václav Flachs, kramář v Losinách a nechce se znát k otcovství a proto soud navrhl Ignáce Dubského za poručníka a na Václava Flachse byla podána žaloba...
Ze spisu dále vyplývá, že loutkář Dubský se dne 10.7.1907 zdržoval (na štaci? - pozn. A.D.) v Blovicích, v hostinci na "Růžku". Starosta Předmíře Jaroslav Ouředník dne 30.5.1907 sděluje okr. soudu v Blovicích, že Ignác Dubský se zdržuje kolem okresů Březnice a Mirovice...
Dále zde lze zjistit, že Josefa Dubská, narozená dne 10.1.1885 v Chanovicích čp.8, okr. Horažďovice, hejtmanství Strakonice, byla manželskou dcerou Ignáce Dubského a Albíny, rozené Kopecké z Mirotic čp. 7.
Podle dalších informací ze spisu vidíme, že Ignác Dubský se dne 12.3.1908 zdržoval v Řesanicích. Dříve bydlel také v městě Strakonice. V době žaloby proti Václavu Flachsovi byl Ignác Dubský nestálého bydliště, z čehož vyplývá, že se nadále živil loutkářstvím na širokém území okresů Strakonice, Březnice, Mirovice, atd. Osobní kontakt s ním v Předmíři prostřednictvím starostenského úřadu soud neuskutečnil ještě v letech 1920, 1924 a 1926. Další osudy rodiny ze spisu nevyplývají.

Excerpoval Alexandr Debnar v r. 2010.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':