Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZOUBEK, Václav: Praha, Prozatímní divadlo, návrh opony - okřídlený génius/múza nesený(á) andílky, autor Antonín Gareis, s.a., Národní muzeum Praha

Návrh opony namaloval olejem na prkénko středního formátu kolem 50 x 50 cm Antonín Gareis mladší (1837-1922). Autor sbíral zkušenosti na akademiích v Praze, Vídni a Drážďanech. Byl synem významného biedermaierského malíře téhož jména. Oponu pojal s téměř barokní pompou, přestože ji maloval asi v sedmdesátých letech 19. století. Za složitým a velmi bohatým rámcem ze sametových drapérií se otevírá prozářený prostor, do kterého od země stoupá okřídlený genius s trubkou v ruce (nebo múza?), nesený postavičkami andílků (putti) se zapálenými pochodněmi a růžovými květy. Genius v levé ruce nese štít s českým lvem v červeném poli.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Prozatímní divadlo, GAREIS Antonín návrh opony, Anděl, andělíčci, květiny, olej, s.a., Div.odd. NM (depozit. Terezín)


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Prozatímní divadlo, GAREIS Antonín návrh opony, Anděl, andělíčci, květiny, olej, s.a., Div.odd. NM (depozit. Terezín)