Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZOUBEK, Václav: Poděbrady, Jiříkovo divadlo, opona s vedutou zámku a města, po stranách postavy Jiřího z Poděbrad a manželky Kunhuty, autor Gustav Kubeš, 1886, zničena

Roku 1886 vymaloval pražský dekoratér a divadelník Gustav Kubeš interiér poděbradského Jiříkova divadla a při té příležitosti vytvořil i první oponu. Podle fotografie, opona se nedochovala, nahoře portál vykrývala nařasená drapérie, po obou stranách na konzolách busty. Vlastní malovaná opona má po stranách a nahoře ornamentální rámování, ve kterém uprostřed nahoře vyniká městský znak, nahoře vpravo ještě rodový erb pánů z Kunštátu a Poděbrad. Na straně vlevo jedna z žen Jiřího z Poděbrad, Kunhuta, vpravo sám král Jiří. Střed zabírá veduta města Poděbrad. Levou polovinu zabírá zámek, pravou městská zástavba s dominantou gotického kostela Povýšení svatého Kříže. Dole hladina Labe zrcadlí část výjevu.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Poděbrady, Jiříkovo divadlo, 1881
Poděbrady, Jiříkovo divadlo, hlediště 1886–1925
Poděbrady, Jiříkovo divadlo, požár, 1937
Poděbrady, Jiříkovo divadlo, proscénium s oponou Gustava Kubeše před úpravou 1924
Poděbrady, Jiříkovo divadlo, proscénium s oponou Gustava Kubeše před úpravou 1924
Poděbrady, M. Zadina: K historii Jiříkova divadla, s. 3, 1937


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':