Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZOUBEK, Václav: Osík, jeviště DO Hospodářské besedy, opona Múza nad osickým údolím, autor prof. Růžička nebo František Oužil, 1907, nezvěstná, kresba z plakátu

Dnes nezvěstnou oponu pro místní ochotníky v Osíku (teď téměř předměstí Litomyšle) namaloval profesor Růžička nebo František Oužil roku 1907. Z původní malby údajně o rozměrech 600 x 300 cm se zachoval jen kresebný rozvrh používaný na divadelních tiskovinách.
Zobrazuje údolí říčky Desné nad horním koncem vesnice. V popředí na okraji lesa stojí figura dívky (múzy) s harfičkou, stála k ní modelem slečna z osícké pošty, a u jejích nohou leží chlapec, pro kterého prý pózoval budoucí ředitel místní školy Karel Novák. V pozadí jsou naznačené domy sousedního Dolního Újezda.
I když kresba vypovídá velmi málo o kvalitách malby opony, sama o sobě připomíná secesní anglickou ilustraci. Je-li legenda o vzniku opony pravdivá, je to jedinečný příklad místního patriotismu Osíckých.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Osík, opona s portálem, Múza nad osickým údolím, a. prof Růžička / František Oužil, 1907
Osík, opona, Múza nad osickým údolím, a. prof Růžička / František Oužil, 1907
Osík, opona, múza nad údolím, postranice, kresba používaná jako logo, 1907, ex plakát


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Osík, opona s portálem, Múza nad osickým údolím, a. prof Růžička / František Oužil, 1907
Osík, opona, Múza nad osickým údolím, a. prof Růžička / František Oužil, 1907