Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Dolní Čermná, orlovna, opona Vlast věnčí vavřínem umělce, autor Pepa Máca, 1926, depozitář DrO Orla

U opony v Dolní Čermné mohou existovat oprávněné pochybnosti, zda byla původně určena pro jeviště Orlovny, kde je ve 30. letech 20. století doložena. Ústřední výjev se téměř utápí v přebohaté soustavě drapérie, skládané po dvou závěsech na každé straně. Tento bohatý systém závěsů takřka utlačuje ústřední výjev, kde před Matkou Vlastí s obvyklým vítězným věncem sklání prapor muž s čamarou v modré košili. Prapor napůl zahaluje, ale tím právě akcentuje, výrazný český znak u nohou trůnící figury. Jedná se tedy znovu o dobově příznačný hold Vlasti, zde pojaté velmi tradičně, bez obvyklých akcentů, které ji na jiných oponách definují jako Republiku.
Původní určení pro Dolní Čermnou zpochybňuje též krajina, v níž se výjev odehrává. Vpravo od ústřední dvojice sice roste tradiční slovanská lípa a pohled do kraje lze interpretovat jako běžný obraz kvetoucí české země, avšak kostel v levé části obrazu, zobrazený v pohledu od východu, je zcela jednoznačně k poznání: je to Velehrad.
Svérázná firma Pepa Máca, Dílny moderních jevišt, sídlila v Újezdu u Brna, takže jako firma moravská mohla své dekorace přizdobit vedutou Velehradu jako typickým motivem. Přesto se zdá, že jeho zdůraznění na pozadí jinak celkem konvenčního výjevu mělo něco společného s původním určením tohoto dekorativního kusu.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jakub Synecký, s. 52-53.

Související Pojmy

Související Obrázky

Dolní Čermná, Orel, opona, 1926


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Dolní Čermná, Orel, opona, 1926