Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Soběslav, kulturní dům, kovová opona s vedutou města, autor Vladimír Čížek, 1976

Kovová opona jeviště v Soběslavském kulturním domě o rozměrech 804 x 494 cm vznikla roku 1976, je signovaná a datovaná s přípisem „dle historických podkladů navrhl a provedl Vladimír Čížek 5. V. 1976“.
Aniž bych pochyboval o upřímnosti autorových úmyslů, je toto tvrzení trochu nadnesené. Jedná se o vedutu Soběslavi v rádoby historizujícím pojetí. V pohledu na město dominují hradby s ústřední branou s předbranním v popředí, za nimiž jsou v nápodobě tradice historických městských vedut proporčně nadsazeně vyobrazeny hlavní soběslavské dominanty: kostel sv. Petra a Pavla, špitál a kostel sv. Víta vlevo, vpravo městský hrad. Stylizovaná okna a stínky cimbuří mají upomínat na schematický styl nejranějších goticko-renesančních dřevorytů.
Vedutu doplnil vpravo v popředí městský znak, nahoře nápisová stuha, na okrajích neuměle dekorativně stočená, na níž spočívá městská pečeť. Nápis zní: A. D. 1390 – Sobieslaw – 1790, oddělováno odrážkami ve tvaru rožmberských růží.
Přes pokus o historickou atmosféru je tato malba spíše typickým dokladem běžné podoby oficiálního umění sedmdesátých let 20. století, v němž se již připouštěla či spíše tolerovala mírná stylizace zobrazované skutečnosti. Veduta města, v sále kulturního domu plně oprávněná, byla též vítaným únikem od oficiálních témat.

(Mgr. Jakub Synecký, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Soběslav, Kulturní dům, kovová opona veduty města, 1976


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Soběslav, Kulturní dům, kovová opona veduty města, 1976