Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kopřivnice, LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 158.

ŠOK
(Kopřivnice)
Soubor vznikl v roce 1982 a hned od počátku se vydal hledačskou cestou netradičních postupů, forem a témat. Stal se v rámci zřizovatelského zařízení (M-klub Tatra Kopřivnice) hostitelem okresních přehlídek divadel malých jevištních forem a spolupořadatelem nesoutěžní přehlídky pro amatérské i profesionální netradiční divadlo KOPŘIVA, která se konala v Kopřivnici od roku 1987 a představovala svou nadregionální dramaturgií zajímavou platformu autorského divadla.
Prvním výraznějším úspěchem byla inscenace Říct k tomu někdo něco by chtěl? (1987) oceněná na celostátní přehlídce Klubové tvorby v Olomouci jak porotou, tak diváky. V roce 1988 vznikla jevištní adaptace povídkové tvorby Sławomira Mrożka Jaro. Autor Petr Orság zpracoval fantaskní motiv „létajících“ úředníků do podoby alegorického podobenství vztahu jedince a společnosti. Obdobné téma se objevilo i v jeho další autorské inscenaci Subjekt (1988), pojednávající o úloze jedince nejen v dějinách, ale opět především ve společenském mechanismu, který člověka vtahuje do neúprosné absurdity. Obě inscenace uvedl soubor na meziokresní přehlídce divadel MJF v Třinci (1989), kde byl oceněn princip kolektivní souhry. Poetika souboru vyrůstala z asociativnosti, poetičnosti a muzikálnosti sdělení.

Bibliografie:
Amatérská scéna, 1989, č. 5 (fotodokumentace z inscenací přehlídky MJF na druhé straně obálky).
Štefanides, Jiří: Anketa. Amatérská scéna, 1989, č. 11–12, s. 40.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':