Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ, Alice: Benešov u Semil, LD Sokola v býv. měšťanské škole, opona s pohádkovým motivem, autor Miloslav Nosek, po 1948, LD

Benešov u Semil, opona loutkového divadla, autor Miloslav Nosek, po 1948

V roce 1930, v době velkého rozmachu sokolského loutkového divadelnictví, si IV. semilský okrsek sokolský zřídil putovní loutkové divadlo. Většinou na něm hráli loutkáři z Benešova u Semil, kteří si v roce 1935 toto divadlo zakoupili. Činnost Loutkářského oboru benešovského Sokola byla ukončena v roce 1940 zákazem Sokola. Benešovští loutkáři ji po válce, v roce 1947 obnovili. V následujícím roce po několika stěhování divadla bylo v prostorách zrušené měšťanské školy vybudováno nové stabilní jeviště i zákulisí. Jedním z iniciativních členů souboru, kteří se zasloužili o výstavbu nové scény byl Miloslav Nosek (1919-2010), pracovník místních bavlnářských závodů. Byl zaníceným všestranným divadelníkem. Pro loutkovou scénu namaloval výzdobu sálu s obrázky zvířat a pohádkových postav a také řadu dekorací. Po roce 1948 vytvořil pro nové jeviště i malovanou oponu, sloužící benešovským loutkářům do současnosti. Opona je namalována na plátně (110 cm x 225 cm) napnutém na dřevěné konstrukci, která se při představení vytahuje nahoru. Pohádkovým námětem: drak v romantické krajině se zámkem, se její autor Miloslav Nosek snažil přiblížit dětem, podnítit jejich fantazii a dramatickým efektem ohně šlehajícího z drakovy tlamy zvýšit ještě před začátkem představení jejich očekávání.

(doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Benešov u Semil, opona LD, zámek, drak, autor Miloslav Nosek, po 1948


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Benešov u Semil, opona LD, zámek, drak, autor Miloslav Nosek, po 1948