Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Žleby, zámecké divadlo, opona s namalovanou drapérií, autor Alois Vraný, 1902 nebo 1907

Žleby, zámecké divadlo, opona umístěna v depozitáři; na jevišti na původním válci kopie, namalovaná v roce 2004 v dílnách Národního divadla Praha.

Zámecké divadlo na Žlebech (okr. Kutná Hora) je umístěno v patře barokního hospodářského křídla, upravovaného po 1860 na byty a kanceláře. Do dnešní velikosti bylo upraveno v roce 1865; i po tehdejším rozšíření je velmi malé a sloužilo zřejmě výhradně pro rodinné zábavy Auergspergů a jejich přátel. Elektrické osvětlení divadla a datace části dekorací svědčí o tom, že své dnešní vybavení získalo divadlo až na začátku 20. století; byly přitom použity části starších konstrukcí i přemalované starší dekorace. Možná byly využity i části jiného divadla, které bylo od 18. století umístěno v přízemí hlavní zámecké budovy a spolu se starou šatnou je uvedeno ještě v inventáři zámku z let 1859–1870. Dokladem delšího divadelního života je také dochovaný soubor divadelních kostýmů, z nichž nejstarší pocházejí už z poloviny 18. století.
Velkou část žlebských dekorací i oponu namaloval čáslavský malíř Alois (Vladislav) Vraný (1851–1907). Žák pražské akademie působil hlavně jako krajinář, už od 70. let 19. století maloval příležitostné dekorace pro Dusíkovo divadlo v Čáslavi. Na dvou žlebských kulisách se Vraný podepsal a v jednom případě připojil i dataci 1902 nebo 1907. Ostatní dekorace jsou buď starší – ty pravděpodobně pocházejí ze staršího divadla v zámku –, nebo byly doplňovány v průběhu provozu pro potřeby konkrétních představení.
Stejně jako některé další kusy je opona o rozměrech 555 x 345 cm namalována na starší režné plátno (v tomto případě přímo na malbu v převažujícím modrém tónu), po stranách rozšířené novými pruhy slabšího, běleného plátna. Navíjí se na masivní dřevěný válec, ovládaný provazem, zavěšený za překladem portálu. Prospekty se rovněž pomocí provazů navíjely na zátěžovou tyč.
Draperie na oponě je namalovaná poměrně rustikálně (to se dá říci i ostatních dekoracích) a její expresivní nadouvání působí v malém divadle až nepatřičně. Opona je variantou tradičně oblíbeného motivu dvojité opony s přední do stran rozhrnutou částí, upravuje si ho ale tím, že všechny draperie mají stejnou barvu. Lem ze zlatých třásní vyrostl téměř do třetiny výšky opony a doplňuje ho už jen úzký proužek meandrového dekoru; dekorativní účin mělo podtrhnout provedení části zlatých třásní a stříbrného meandru kovovými fóliemi nebo pigmenty.
Po restaurování divadla a dekorací byla opona v roce 2004 umístěna v depozitáři; na jevišti je osazena funkční kopie, namalovaná v dílnách Národního divadla.

Lit.:
- Hana Bělinová – Jiří Bláha – Magdalena Slavíková, Restaurování divadelních dekorací na zámku Žleby, nepublikovaná restaurátorská zpráva, Praha 2003
- Jiří Bláha, Žleby, zámecké divadlo. Heslo v internetové databázi TACE/EUTA: http://www.theatre-architecture.eu/cs/db/?theatreId=443
- týž, Evidence divadelních dekorací na zámcích Žleby a Mnichovo Hradiště. In Alena Černá (ed.), Sborník výzkumných prací (…), Praha 2009, s. 23–30

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Žleby, zámecké divadlo, opona, červené draperie, Alois Vraný 1902 nebo 1907
Žleby, zámecké divadlo, Pohled na jeviště se spuštěnou oponou
Žleby, zámecké divadlo, Pohled na jeviště se spuštěnou oponou, stav před restaurováním


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Žleby, zámecké divadlo, Pohled na jeviště se spuštěnou oponou
Žleby, zámecké divadlo, Pohled na jeviště se spuštěnou oponou, stav před restaurováním