Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Netolice, jeviště SDO Tyl v divadelním sále radnice, opona Tři Grácie, autoři ochotníci Kuliš a Hödl, asi 1862, depozitář Muzea JUDr. Otakara Kudrny

V místech dnešního netolického divadla v zadním traktu radnice byla původně stará zasedací síň a později škola, v jejíž části byl umístěn i menší divadelní sál. Opona se zobrazením tří Grácií vznikla zřejmě v roce 1862, kdy byla po delší nečinnosti obnovena aktivita místního divadelního spolku Tyl. Za autora opony je tradičně považován „berní Kuliš“, jehož tři dcery měly stát figurám na oponě modelem. Z jiného zdroje lze vyčíst, že autory byli ochotníci Kuliš a Hödl.
Trojice dívek stojí uprostřed opony na malém pódiu pod košatým stromem, po jehož stranách se otevírá průhled do bukolické krajiny s řekou a antikizujícím kruhovým chrámkem. Dívky byly v minulosti označeny za tři antické bohyně, ale pravděpodobnější opravdu je, že jsou to tři Grácie – Aglaia, Eufrosyné a Thaleia. Tyto tři sestry, Diovy dcery, byly zobrazovány vždy spolu, ochraňovaly průběh slavností a hostin a především dbaly o krásu všech umění.
Půvabně naivní, přesto zručně provedená malba na oponě nepůsobí jako dílo úplného amatéra a její archaická kompozice může odkazovat ke starším vzorům. Opona sloužila do roku 1922, kdy bylo divadlo přestavěno a vybaveno novou oponou s pohledem na město.

Lit.:
- Eva Stehlíková, Opona jako programové prohlášení. Divadelní revue 22, 2011, č. 1, s. 42

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Netolice, opona, Tři Grácie, autor berní Kuliš


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Netolice, opona, Tři Grácie, autor berní Kuliš