Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Horní Ředice, jeviště Sdružení republikánského dorostu v hostinci U Červinků , opona s draperií a zemědělskými atributy, neznámý autor, 1933

Horní Ředice, opona, draperie, ve středovém oválu atributy zemědělství snop, obilí, pluh, anonym, 1933

V roce 1933 byl přestavěn sál hostince U Červinků, který o tři roky dříve vyhořel. Členové místního sdružení republikánského dorostu v sále zřídili a vybavili nové jeviště.
Opona představuje originálně pojatou variantu staršího oblíbeného dekorativního schématu: přední, do stran rozhrnutá opona, obvykle červená, s třásněmi a lemem, odhaluje pohled na zadní, nejčastěji bílou oponu. V jejím středu je většinou zavěšená lyra, případně erb. Autor hornoředické opony toto téma, po desítkách historizujících variant z druhé poloviny 19. století poněkud vyčpělé, vtipně oživil, když do středu opony umístil oválný medailon s atributy zemědělství – pluhem, snopem obilí a dvěma klasy na napůl modrém a napůl červeném podkladu, evokujícím sklizené pole. Svěží dojem z opony podporuje netypická barevnost (přední opona je modrozelená, zadní světle okrová) a dekorativní dojem podtrhují zlaté třásně a geometricky pojatý harlekýn.
Opona je zavěšena na původním válci s funkčním ovládáním a od roku 2007 ji znovu používají hornořediští ochotníci.

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jiří Bláha, s. 71.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Horní Ředice, detail opony, draperie, ve středovém oválu atributy zemědělství snop, obilí, pluh, 1933


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Horní Ředice, detail opony, draperie, ve středovém oválu atributy zemědělství snop, obilí, pluh, 1933