Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Bušanovice, DrO hasičů, opona Libušina věštba, autor Jindřich Boška podle obrazu Josefa Mathausera, 1924, depozitář OÚ

Objednavatelé a autoři divadelních opon sahali od konce 19. století velmi často k oblíbeným obrazům z české prehistorie od Josefa Mathausera, které byly mimo jiné používány ve školní výuce. Jedním z malířů, kteří opakovaně reprodukovali Mathauserovy přelohy, byl i malíř dekorací z Vlachova Březí Jindřich Boška (1893–1964). K tématu Libuše věští slávu Prahy se vrátil v rozpětí tří desetiletí hned několikrát. V roce 1924 byla opona s tímto námětem součástí zakázky na celé jeviště s dekoracemi pro ochotnický spolek dobrovolných hasičů v Bušanovicích.
Oproti Mathauserově předloze chybí na oponě jedna postava a zřejmě s ohledem na celkovou kompozici, rámovanou rozhrnutou draperií, je upraveno pozadí, ochuzené o věž Vyšehradu vpravo. U spodního okraje opony je nápis „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká“. Za pozornost stojí to, že pohled na Pražský hrad, byť velmi schematický, je na oponě „aktualizovaný“ o tehdy teprve dokončovanou dostavbu chrámu sv. Víta.
Téměř shodnou oponu loutkáře Františka Dubského má ve sbírkách Národní muzeum. Po srovnání s bušanovickou oponou je téměř jisté, že jejím autorem je také Boška. Na obou oponách je i shodný nápis a pro Bošku charakteristické tvarování draperie; ta pro loutkáře Dubského je věrnější předloze, ze které nevypouští postavu vlevo.
(Zajímavé srovnání poskytuje také opona Františka Pešána z muzea loutkářů Finků v Ledenici, což je blízko působiště Bošky i loutkářů, kteří vlastnili jeho opony. Opona může být kromě společné Mathauserovy předlohy inspirovaná přímo některou Boškovou oponou, ze které opakuje nápis i náznak charakteristického zalomení draperie vlevo, přitom je s Boškou ale autorsky nezaměnitelná.)

Literatura:
- Milan Knížák, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 I, Hradec Králové 2005, s. 115–121 (heslo Boška Jindřich)
- podrobnější soupis Boškových prací přepsaný Jiřím Valentou: http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=txt&id=13320

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Bušanovice, opona, Libušina věštba, autor Jindřich Boška, 1924


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bušanovice, opona, Libušina věštba, autor Jindřich Boška, 1924