Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Benešov u Semil, jeviště DS Jizeran v hostinci U Bachtíků, opona s draperií, autor neznámý, s. a., sál býv. hostince U Bachtíků

Opona umístěná v sále bývalého tzv. Bachtíkova hostince je památkou na působení místního ochotnického spolku Jizeran. Ochotníci se sem přestěhovali v roce 1884 a je dost možné, že opona je z doby krátce po tomto stěhování, kdy bylo nutné nové jeviště zařídit vším potřebným. Není ale možné vyloučit ani pozdější původ; zachované historické dokumenty však o oponě zatím mlčí.
Opona představuje variantu tradičního motivu, iluzivně malovanou dvojitou draperii. Přední červená opona se zlatými třásněmi je rozhrnutá do stran a odhaluje zadní, bílý závěs se zlatým lemem, v tomto případě bez další výzdoby. Malovaná draperie byla jistě levnější než figurální výjev nebo veduta města; ve větších divadlech se podobná opona někdy používala jako druhá, meziaktní opona za oponou hlavní s figurálním výjevem.
Draperie na benešovské oponě je poměrně konzervativně provedená, látka je řasená klidně, neobvyklé je pouze trochu nelogické odstupňování svislých částí s lemem po stranách. Jedinou zdobnější částí je historizující ornament v lemu červené opony nad třásněmi.
Potomci původních majitelů prodali objekt firmě Tandem s. r. o, která tu má velkoobchod s domácími potřebami. Divadelní spolek Jizeran si většinu svého zařízení po prodeji domu odstěhoval, ale oponu nemá kam umístit. Zůstala na svém místě vytažená ke stropu, kde provozu velkoobchodu zatím nijak nebrání.

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor Alois Otahal Držkov


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor Alois Otahal Držkov