Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Litomyšl, soutěžní návrh opony pro Smetanův dům, autor O. Filip, 1904, Regionální muzeum Litomyšl

Soutěžní návrh opony pro Smetanův dům v Litomyšli - autor O. Filip, 1904

O autorovi čtvrtého soutěžního návrhu se nepodařilo zjistit nic bližšího. V muzejních záznamech je veden jako O. Filip, jindy se objevují i varianty J. J. Filip nebo příjmení Opočenský. Slovníková literatura zaznamenává Otakara Filipa (1875–1931, především ilustrátor a spisovatel), Jaroslava Filipa (1877–1915) z Mladé Boleslavi a Jaroslava Josefa Filipi (nar. 1875), působícího ovšem ve Slezsku; o malíři Opočenském s odpovídajícími životními daty mlčí. Ani u jednoho jména přitom nevíme o žádné divadelní realizaci – to však pro vyzvání do soutěže nemusel být nutná podmínka.
Ze samotného návrhu toho o jeho autorovi přitom mnoho nevyčteme. Veselý průvod se na něm ubírá k chrámu s bustou na sloupu a oslavuje alegorickou figuru na schodišti. Dítě pod ní drží kartuši s lilií z městského znaku. Kompozice odkazuje ke starším, na začátku 20. století už poněkud zastaralým neobarokním vzorům.

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Litomyšl, Muzeum, návrh opony, 1904


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Litomyšl, Muzeum, návrh opony, 1904