Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Litomyšl, soutěžní návrh opony pro Smetanův dům, autor Vladimír Županský, 1904, Regionální muzeum Litomyšl

Návrh, porotou ohodnocený jako třetí, je možné připsat Vladimíru Županskému (1869–1928). Hynaisův žák v něm nezapřel inspiraci svým učitelem: v jeho návrhu pro Litomyšl nelze přehlédnout citaci architektury z opony Národního divadla a kresba celá působí velmi mondénním dojmem, podobným francouzsky orientované Hynaisově tvorbě. Strojená elegance postav navozuje spíše představu rafinované salónní debaty než radostné oslavy z Urbanova návrhu; je možné, že tato poloha nebyla litomyšlskému publiku příliš blízká.
Právě v tom se návrh pro Litomyšl také dost liší od opony, kterou Županský maloval ve stejném roce pro Hankův dům ve Dvoře Králové. O rok později vyhrál soutěž na oponu pro divadlo na Královských Vinohradech, realizovanou až v roce 1909, na které se v celkové kompozici zjevně inspiroval úspěšnou Urbanovou litomyšlskou oponou.

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Litomyšl, Muzeum, návrh opony, 1904


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':