Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Litomyšl, zámecké divadlo, replika opony zámeckého divadla v Českém Krumlově, neznámý autor, asi 50.-80. léta 20. stol., depozitář zámku

Litomyšlské zámecké divadlo je často využíváno pro filmové a televizní natáčení. Pro jednu takovou příležitost – nepodařilo se však zjistit, pro kterou – vznikl také pozoruhodný hybrid: volná kopie opony českokrumlovského zámeckého divadla s alegorickou scénou. Opona byla zavěšena na moderní válec do prostoru za portálem, odkud byly už dlouho před tím odstraněny původní opony, a na tomto místě způsobila několik nedorozumění. V odborné literatuře byla fotografie válce několikrát publikována s tím, že je to původní zařízení z doby vzniku divadla. Opona zmátla i autory tematického čísla časopisu Czech Theatre, věnovaného v roce 1994 zámeckým divadlům. U textu znalce litomyšlského divadla Jiřího Hilmery byla otištěna fotografie této novodobé opony, bez upozornění, že to rozhodně není opona původní – její předloha, opona z Českého Krumlova, je přitom k vidění jen o pár stránek dřív. V roce 2003 byl válec s oponou z jeviště demontován a od té doby je umístěn v depozitáři.

Lit.: Czech Theatre 1994, foto na s. 67 (Viktor Kronbauer)

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Litomyšl, pseudoopona zámeckého divadla, pro filmování 195x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Litomyšl, pseudoopona zámeckého divadla, pro filmování 195x