Databáze českého amatérského divadla

Texty: Amaterská Scéna: Na Šrámkův Písek (2016) míří dvanáct souborů. AS 19.5.2016.

Na Šrámkův Písek míří dvanáct souborů

Neprofesionální divadelní soubory zabývající se experimentální tvorbou se od 27. května sejdou v Písku. Koná se tam 55. ročník tradičního festivalu Šrámkův Písek. Jde o největší přehlídku tuzemských experimentujících divadel. Do Písku postoupilo z krajských kol 12 nejlepších.

Experimentální

Třídenní Přehlídky se zúčastní přibližně 150 účastníků včetně členů souborů, pozorovatelů, lektorů a dalších hostů. Všechna představení budou hodnocena ve čtyřech veřejných diskusích lektorským sborem, jehož členy budou Jan Císař, Vladimír Hulec, Jozef Krasula, Martin Pšenička a František Zborník.

Šrámkův Písek tradičně nabízí inscenace originálního provedení, které se podle pořadatelů navíc vyčleňují z tradičního proudu divadla. Vymykají se například experimentálními postupy nebo se pohybují na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů. Přehlídka nemá věkové ani žánrové omezení, pouze není určena dětským souborům do patnácti let.

Festivalový program je rozložen do několika míst ve městě. Lidé mohou navštívit představení například v Divadle Pod čarou, Divadle Fráni Šrámka nebo centru kultury. „Představí se opět soubory jako Relikty Hmyzu, Teď, nádech a leť nebo Divadlo Kámen. To jsou takové trvalky, které na Šrámkův Písek jezdí delší dobu a můžeme je řadit mezi špičku neprofesionálního divadla v Česku,“ řekla Alena Crhová z pořádajícího střediska NIPOS.

Porota vybere tři soubory, které nominuje na Jiráskův Hronov, což je nejstarší přehlídka ochotnických divadelních souborů v Evropě a možná i na světě. Byla založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Autor: Amaterská Scéna
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':