Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Zemřel Josef Tejkl. Scéna.cz – 1. kulturní portál, 10. 4. 2009

Zemřel Josef Tejkl

Josef Tejkl (8. 7. 1952 v Těchoníně - 4. 4. 2009) byl, dnes už jen s lítostí můžeme konstatovat, skvělý pedagog, dramatik, spisovatel, amatérský herec a režisér, učitel literárně dramatického oboru ZUŠ Na Střezině, který založil a více než dvacet let jej i vedl. Byl také zakladatelem Divadla Jesličky v Hradci Králové, které se stalo líhní talentů divadelního umění - desítky absolventů jsou dnes profesionálními herci, režiséry či scénografy. Byl autorem a režisérem inscenací uvedených na mnoha Jiráskových Hronovech, na Šrámkově Písku či Wolkrově Prostějovu. Jeho hry viděli diváci na řadě dalších festivalů, i v Německu, Rakousku a na Slovensku. Jako dramatik byl čtyřikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii původní česká hra (1992 Průvan v teráriu, 1995 Kosou na kameni, 2003 Tyrolská elegie, 2007 Země pokladů). Také byl principálem slavných Černých šviháků v Kostelci nad Orlicí, pro jejichž osobitou poetiku psal původní hry. V posledním období založil další autorské Divadlo Samohana, v němž se jako dramatik vyrovnával s řadou etických problémů, které cítil a zakoušel sám na sobě. Byl, což tvrdí nejen jeho přátelé, bytost pozoruhodná, všestranná, renesanční.

Činoherní klub uvádí: představil hry Josefa Tejkla několikrát (soubor Černých šviháků hrál v Činoherním klubu představení Amatéři, Solné sloupy, Čilimník, Bílí andělé pijí tesavelu, Cechy krásné cechy mé; Divadlo Samohana hru Asteroid Bejček).

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':