Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Svět podle Kloboučka v Činoherním klubu. Scena.cz – 1. kulturní portál, 11. 5. 2009

Svět podle Kloboučka v Činoherním klubu

Soubor Černí šviháci uvede v Činoherním klubu v neděli 31. května 2009 od 19:30 h v rámci přehlídky Činoherní klub uvádí poslední inscenaci dramatika a režiséra Josefa Tejkla - Svět podle Kloboučka.

Režie: Josef Tejkl / Zvuk: Martina Dašková / Světla: Michal Kozel / Hrají: David Najbrt, Alexandra Kulhavá, František Novák, Josef Žid, Aleš Hanáček, Lenka Chvojková, Ludvík Žid, Marie Židová, Miroslav Vorlík.

Východiskem nové inscenace Černých šviháků je opět autorský text, tentokrát jiného autora, než u předchozích her. Texty rázovitého kosteleckého dramatika Josefa Kloboučka upravil Josef Tejkl. Hra se dotýká problémů lidí na okraji společnosti, citlivě analyzuje stav našeho myšlení a schopnost vyrovnat se s pohledem na "špínu" naší doby. Nechybí nadhled a sarkastický humor, komentující patetické snahy dnešního politického světa.

Josef Tejkl (8. 7. 1952 v Těchoníně – 4. 4. 2009 na Kralickém Sněžníku) byl, dnes už jen s lítostí můžeme konstatovat, skvělý pedagog, dramatik, spisovatel, amatérský herec a režisér, učitel literárně dramatického oboru ZUŠ Na Střezině, který založil a více než dvacet let jej i vedl. Byl také zakladatelem Divadla Jesličky v Hradci Králové, které se stalo líhní talentů divadelního umění – desítky absolventů jsou dnes profesionálními herci, režiséry či scénografy. Byl autorem a režisérem inscenací uvedených na mnoha Jiráskových Hronovech, na Šrámkově Písku či Wolkrově Prostějovu. Jeho hry viděli diváci na řadě dalších festivalů, i v Německu, Rakousku a na Slovensku. Jako dramatik byl čtyřikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii původní česká hra (1992 Průvan v teráriu, 1995 Kosou na kameni, 2003 Tyrolská elegie, 2007 Země pokladů). Také byl principálem slavných Černých šviháků v Kostelci nad Orlicí, pro jejichž osobitou poetiku psal původní hry. V posledním období založil další autorské divadlo Samohana, v němž se jako dramatik vyrovnával s řadou etických problémů, které cítil a zakoušel sám na sobě. Byl, což tvrdí nejen jeho přátelé, bytost pozoruhodná, všestranná a renesanční.

„Činoherní klub uvádí:“ představil hry Josefa Tejkla několikrát (soubor Černí šviháci z Kostelce nad Orlicí tu hrál inscenace Amatéři, Solný sloupy, Čilimník, Bílí andělé pijí tesavelu a divadlo Samohana Hradec Králové hru Asteroid Bejček).
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':