Databáze českého amatérského divadla

Texty: MIKULECKÁ, Šárka: Soubor C-Dance tančí už tři desítky let. Orlický deník, 25. 11. 2013

Soubor C-Dance tančí už tři desítky let

Ústí nad Orlicí /FOTOGALERIE/ – C-Dance, soubor moderního scénického tance, sobotním pořadem Běh na dlouhou trať oslavil třicet let své existence.

„Tradice scénického tance je tady dlouho a hluboce zakořeněná. Díky ní tady má tanec úspěch a samozřejmě i díky práci zakladatelky souboru Evy Veverkové, která dokázala lidi zaujmout, se tady tanec drží a my můžeme slavit třicet let jako nejstarší amatérský soubor v České republice," říká Josef Papáček, dlouholetý člen souboru, který má nyní asi patnáct stálých aktivních členů.

C-Dance se na jevišti ústeckého Roškotova divadla představil v šesti nejznámějších a nejúspěšnějších choreografiích z pera Evy Veverkové, Zlatky Bartošové a Petra Sedlaka.

Jedním ze žáků zakladatelky Evy Veverkové a dlouholetým členem je Josef Papáček. Položili jsme mu několik otázek.

Třicet let je samo o sobě běh na dlouhou trať, a přitom soubor má dech na ještě delší trať. Díky čemu se to daří?

Maminka Evy Veverkové, zakladatelky souboru, tady v lidové škole umění se scénickým tancem začala. Posléze Eva začala v místní škole učit a v roce 1983 založila soubor pro nejlepší absolventy tanečního oboru. Tradice je tady dlouho a hluboce zakořeněná. Díky této dlouhé tradici tady má tanec úspěch a samozřejmě i díky práci Evy, která dokázala lidi zaujmout, se tady tanec drží a my můžeme slavit třicet let jako nejstarší amatérský soubor v České republice.

Dovedete vyjádřit, jak C-Dance vnímá tanec, jak ho svým ztvárněním definuje?

Nerad bych mluvil za ostatní, ale řekl bych, že členové souboru vnímají tanec tak, jak to Eva, když soubor zakládala, chtěla. Chtěla uplatnění pro absolventy tanečního oboru a také chtěla vytvořit soubor, který bude mít vždy co říct. Soubor se stále drží jedné linie, kterou založila Eva, nikdy například neinklinuje k jiným tanečním stylům, drží se linie scénického tance, inklinuje k tanečnímu divadlu. Tím, že soubor drží stále stejnou linii a že chceme pohybem něco sdělit, z toho důvodu to lidi baví.

Když se ohlédnete, co byly stěžejní okamžiky souboru?

Samozřejmě rok 1983, kdy soubor vznikl. A potom to jsou určitě zahraniční cesty: dvakrát Francie, německý Neukölln, Holandsko a před pár lety Maroko, kde soubor reprezentoval Českou republiku na mezinárodním hudebně-tanečním festivalu. To byla velká pocta. A domácí mezníky? Určitě veškeré úspěchy na tanečních přehlídkách, jak krajských, tak celostátních. Důležitým momentem bylo, když Pavel Šmok prohlásil, že soubor C-Dance nepatří mezi amatéry, ale mezi profesionály. A také když se vedení souboru v roce 2003 rozhodlo pořádat samostatná představení s názvem Běh na dlouhou trať.

A pohled do budoucna? Máte nějakou vizi změny, nebo C-Dance dál poběží po své trati?

Pohled do budoucna? Všichni členové chtějí, aby soubor dál existoval, jediným problémem může být generační obměna, mladí už nemají takový zájem mít zálibu v kultuře. Věřím, že soubor ještě nějaký pátek vydrží. Bude záležet na lidech, jestli přijdou mladí. Uvidíme, i tanec je běh na dlouhou trať.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':