Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Samohana v Praze. Scena.cz – 1. kulturní portál, 8. 2. 2010

Samohana v Praze

ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ: v neděli 14. února 2010 v 19.30 hodin soubor Samohana Hradec Králové, který představí inscenaci Josef Tejkl ZEMĚ POKLADŮ. Režie: Josef Tejkl / Scénografie: Jana Portyková a Josef Tejkl / Hrají: Jana Portyková, Jan Bílek, Zdeněk Tesař, Milan Šána, Monika Fejglová, Jaroslav Pokorný.

Text hry (nominovaný na Cenu Alfréda Radoka) rozhodně nepatří mezi ty snadno inscenovatelné. Inscenátoři nakonec vsadili na simultánní řešení hracího prostoru s co nejmenším poměrem iluzivních prvků. Vedla je k tomu víra v sílu herectví, na něž kladou akcent. ZEMĚ POKLADŮ se inspiruje opět (podobně jako ASTEROID BEJČEK) skutečnými příběhy, jež si autor odžil nebo se u nich přinejmenším v pravý čas „vyskytl“. Zápletka je kompaktnější a závaznější, předivo vzájemných vztahů komplikovanější. Základní premisa, z níž autorský text psaný pro SAMOHANU snad nikdy nevycouvá, nekompromisně trvá: Absence autocenzury. Neuhlazovat, ponechat syrové, drsné, pravdivé.

SAMOHANA nesype sůl do dosud nezhojených ran proto, aby znovu způsobila či znásobila bolest. Chce touto inscenací položit několik sebemrskačských otázek. Kde jsou hranice našich vin? Existuje vůbec vina kolektivní? Kolik kroků jsme ochotni ujít k branám smíření?
Netřeba snad dodávat, že se tak děje formou zdánlivě humornou. Možná se zasmějeme rustikálním figurkám, jež Osud zavál na Broumovsko kdysi kvetoucí a poté v rozvalinách, ideologickém marasmu a nejnověji ožehnutém tržními větry kapitálu. Smích ovšem postupně chladne, ba stydne v žilách. Mění se ve smutnou baladu, v níž není vítězů. Nelze pouze svléci šat, abychom nazí se ctí odešli. To už je málo, velmi málo.

JOSEF TEJKL (1952 – 2009)
učitel a zakladatel Divadla Jesličky v Hradci Králové. Principál Černých šviháků a Divadla Samohana. Držitel Zlatého Aloise (Amatéři 2003), autor a režisér inscenací uvedených na Jiráskových Hronovech (Pavilon č. 6, Amatéři, Solný sloupy, Bílí andělé pijí tesavelu, Asteroid Bejček). Hry Amatéři a Bílí andělé pijí tesavelu se dočkaly uvedení na Slovensku, v Německu a Rakousku. Autor byl čtyřikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii původní česká hra (1992 Průvan v teráriu, 1995 Kosou na kameni, 2003 Tyrolská elegie, 2007 Země pokladů). Autor knihy Záhada dvojhlavé sopky patří k účastníkům expedic na Kavkaz, Pamír, Ťan-Šan, Cotopaxi, Chimborazo.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':