Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Láskou posedlí v Činoherním klubu. Scena.cz – 1. kulturní portál, 22. 11. 2010

Láskou posedlí v Činoherním klubu

Turnovské divadelní studio A. Marek vystoupí 28. listopadu 2010 v Činoherním klubu v Praze s inscenací Sama Sheparda LÁSKOU POSEDLÍ. Vznikla jako poděkování panu Miloslavu Holasovi, turnovskému herci, který na amatérském jevišti hraje od roku 1929. Inscenace bude uvedena v rámci festivalu ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ: - přehlídky amatérských divadelních souborů v roce 2010, která se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Sam Shepard: LÁSKOU POSEDLÍ
Překlad Jaroslav Kořán; režie Jaroslav Šilas Stuchlík; dramaturgie, scéna a asistent režie Petr Haken. Hrají Miloslav Holas, Lenka Meixnerová, Petr Haken a Jakub Chundela. V neděli 28. listopadu 2010 v 19.30 hodin.

Spolku divadelních ochotníků je 140 let. Měl své roky velké slávy i roky, kdy skomíral. Nikdy však nezanikl jako v jiných městech, kde mají také dlouhou tradici, ale často se dočteme, že v letech těch a těch se nehrálo.
Ovšem počátek tisíciletí zastihl turnovské divadlo v nebývalém rozkvětu kvantitativním i kvalitativním. V současné době má dva loutkové soubory a dokonce tři činoherní, hudebka inscenovala dokonce i zpěvohru.
Zlí jazykové by mohli podotknout, ať raději dělají méně a kvalitně, ale ono se kvalitně pracuje. O kvalitách Čmukařů snad už nepochybuje ani ten nejzarytější skeptik a činohra se již také zařadila mezi pravidelné účastníky národních přehlídek. V letošním roce získala inscenace TŘI SESTRY hlavní cenu na národní přehlídce Femad Poděbrady.

Pan MILOSLAV HOLAS se narodil v druhém roce nové republiky 13. listopadu 1919. Již v deseti letech vstoupil i na jeviště divadelní, když hrál v dětské inscenaci Kvapilovy Princezny Pampelišky. V roce 1940 se rolí myslivce v Čapkově Loupežníkovi stal řádným členem ochotnického spolku A. Marek. Do roku 1965 hrál v neuvěřitelných čtyřiceti inscenací (Jan v Nezbedném bakaláři; Kupec Štros v Mistrovi ostrého meče; Noc na Karlštejně, s níž turnovští ochotníci v roce 1945 zahajovali českou produkci v bývalém německém divadle v Liberci; žid Ševeles ve Fidlovačce; hostinský v Našich furiantech; Basilio v Lazebníku Sevilském; William Bloure v Deseti malých černoušcích). V 50. letech se objevuje ve hrách Paličova dcera, Evžen Oněgin, Tři mušketýři, Veselé paničky Windsorské, ale i v Kohoutově Takové lásce a jako Scaramouche v Lásky hře osudné. V 60. letech pak opět Loupežník, Jíra Danda v Chudáku manželovi či legendární Příliš štědrý večer, který mnohokrát vyprodal turnovské divadlo.
V 90. letech se jako jeden z mála starých bardů opět vrhá do práce a spolupracuje s Turnovským divadelním studiem: Vrchní v Baladě o lípě a duchař v Loupežníkovi.

Hra LÁSKOU POSEDLÍ je inscenována jako poděkování Miloslavu Holasovi za jeho celoživotní lásku k divadlu. Inscenace vznikla za finančního přispění Města Turnov.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':