Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: DS Karel Čapek z Děčína a DS Kroměříž v Činoherním klubu. Scéna.cz – 1. kulturní portál, 5.2.2013

DS Karel Čapek z Děčína a DS Kroměříž v Činoherním klubu

V pátek 8. února 2013 hraje děčínský Divadelní spolek Karel Čapek v Činoherním klubu hru I. A. Krylova TRUMF. V neděli 10. února se v rámci přehlídky „Činoherní klub uvádí:“ představí také Divadelní spolek Kroměříž s dramatem Hadar Galronové MIKVE.

Divadelní spolek Karel Čapek existuje v Děčíně od roku 1946. Od roku 1967 koncepčně pracuje na uvádění her pro dospělé i pro děti. Účastní se pravidelně soutěží jednoaktových her, monologů a dialogů v rámci Svazu českých divadelních ochotníků. K nejvýznamnějším režisérům souboru patří František Pflanzer, Jan Kumprecht, Rudolf Lusk, Josef Doležal, František Staněk, Rudolf Felzmann j.h., Pavel Panenka, Vladimír Huk, Petr Michálek j.h., Karla Vázlerová, Jiří Trnka j.h. a Pavel Jarolím j.h.

Největšími úspěchy děčínských ochotníků byla účast na Jiráskově Hronově v letech 1992 (A. Goldflam: Tzv. sci-fi) a 2002 (E. E. Kisch: Vrahova matka). V loňském roce se soubor účastnil přehlídky Divadelní piknik Volyně 2012 (A. Nelega: Amalia dýchá zhluboka).
Právě Trumf Ivana Andrejeviče Krylova, veršovaná fraška z carského Ruska, s níž se soubor představí v Činoherním klubu, patří k nejúspěšnějším inscenacím souboru. Komedii z roku 1801 v Děčíně režíroval Pavel Jarolím.

Divadelní spolek Kroměříž rozvíjí v moravském regionu tradici ochotnického divadla, která ve městě nepřetržitě existuje už sto šedesát let. Inscenace Mikve byla součástí hlavního programu loňského Jiráskova Hronova, kam na pozvání souboru zavítala i autorka hry, anglicko-izraelská dramatička Hadar Galronová.

„Kroměřížské představení je třetí inscenací tohoto textu, kterou jsem viděla. Pro mne tato Mikve nejvíce splňuje to, co od dobrého divadla očekáváme. Nehrál se obrázek z ortodoxního Izraele, ale příběh, který se svým obecným jádrem dotýká nás všech. Kromě vyrovnaných hereckých výkonů oceňuju jednoduchou a přitom velmi působivou scénografii,“ napsala o inscenaci Jana Urbanová do zpravodaje Divadelního pikniku Volyně 2012.

Drama, v němž se zrcadlí osobní selhání, strach a pochybnosti, v Kroměříži režírovala Miroslava Kolářová.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':