Databáze českého amatérského divadla

Texty: POKORNÝ, Karel: Členové C-Dance míří do Maroka. Orlický deník, 15. 7. 2010

Členové C-Dance míří do Maroka

Ústí nad Orlicí – „Věříme, že naší republice neuděláme ostudu,“ řekl před odjezdem sólista souboru Josef Papáček.

Není zase až tak mnoho neprofesionálních uměleckých souborů, které dostanou příležitost reprezentovat naši zemi na významných zahraničních festivalech. Soubor moderního scénického tance C–Dance Ústí nad Orlicí k nim ale patří. Po opakovaných účastech na proslulém multižánrovém festivalu ve francouzském Avignonu (1993 a 1994), vystoupeních na mezinárodním festivalu Dansontmoeting, který se konal v nizozemském Utrechtu (1997), a mezinárodním tanečním festivalu v Košicích v červenci 2007 přišla letos na jaře další zajímavá nabídka. Díky ní míří čtyři členové ústeckého C–Dance do Maroka. Jde sice o poměrně krátkou čtyřdenní „misi“, pro jednoho tanečníka a tři tanečnice souboru je ovšem obrovskou výzvou.

„Dostali jsme nabídku z českého velvyslanectví v Maroku. Od šestnáctého do jednadvacátého července se tam koná pěvecko–taneční festival v plenéru, kterého se účastní soubory z mnoha zemí. A my jsme byli osloveni, zda bychom nechtěli reprezentovat Českou republiku,“ řekl Orlickému deníku sólista souboru C–Dance Josef Papáček.

„Nejdřív jsme si opravdu mysleli, že je to nějaký šprým, že nás někdo zkouší. Byli jsme kontaktováni někdy ve druhé polovině letošního dubna, moc jsem tomu ale nevěřili. Proč by si vybrali právě nás?“ přiznává Josef Papáček. Další komunikace s velvyslanectvím ale ústecké tanečníky přesvědčila.

Nová choreografie je společným dílem

Do Maroka v sobotu odletí čtyři členové ústeckého souboru: Josef Papáček, Zlatka Bartošová, Vendula Skalická a Hanka Blažejová. Vystoupit by měli dvakrát. První představení je naplánováno na nedělní desátou hodinu večerní, uskuteční se v plenéru v marockém monumentu Volubilis. Mělo by trvat půl hodiny. V rámci tohoto večera mají vystoupit také umělci z Kanady a Egypta. Druhé představení se pak uskuteční v pondělí v šest hodin večer. Tentokrát se Oušťáci představí v místním divadle, kde dostali prostor pro samostatné hodinové vystoupení.

A co si členové C–Dance pro svou marockou „misi“ připravili? „Dali jsme dohromady novou choreografii, na níž se autorsky podílíme všichni. S jejím nácvikem jsme začali již v dubnu po prvních kontaktech s velvyslanectvím, generálku s posledním dolaďováním budeme mít ještě den před odletem. Připravili jsme dvě verze, půlhodinovou a hodinovou. Přistupujeme k tomu opravdu hodně odpovědně, je to pro nás velká výzva. Věnovali jsme přípravě hodně času a věříme, že naší republice neuděláme ostudu. Ale musím přiznat, že nervy máme v posledních dnech trochu na pochodu. Ale nehádáme se, snažíme se být v klidu, na všem jsme se dohodli,“ prozradil tanečník.

Dík „zušce“ za možnost trénovat

Maroko je pro našince poměrně exotická země. Josefa Papáčka jsme se proto zeptali, zda to nějak ovlivnilo přípravu vystoupení. „Je pravdou, že jsme byli z velvyslanectví vlídně upozorněni, že Maroko je sice vstřícná, ale přece jen muslimská země. Bylo nám doporučeno, abychom při tvorbě kostýmů především u dam nešetřili na látce. To nám trochu zkomplikovalo situaci, protože jsme kostýmy už měli domluvené,“ uvedl. Jak dodal, účast členů C–Dance na festivalu financuje české velvyslanectví v Maroku a samotní organizátoři akce. „Rád bych ovšem poděkoval vedení ústecké ´zušky´, jež nám umožnilo tréninky nad rámec smlouvy, kterou se školou soubor má,“ uzavřel Josef Papáček.

Domů by se měla čtveřice Oušťáků vrátit už v úterý 20. července.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':