Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Činoherní klub uvádí V.A.D. Kladno. Scena.cz – 1. kulturní portál, 22. 2. 2011

Činoherní klub uvádí: V.A.D. Kladno

V.A.D Kladno v Činoherním klubu představí v neděli 27. února 2011 od 19:30 FE–ÉRII O KLADNĚ a premiéru filmu Múza J.H. Námět Kazimír Lupinec / Scénář: Kazimír Lupinec & V.A.D. / Režie, scéna a návrhy kostýmů: V.A.D. / Hrají: Theodor Ocelín, František Šlukovrbovec, Kazimir Lupinec, Vilém Říha, Milan Pánek, Jasanka Kajmanová, Ema Spurná, Laura Lupincová a Dušan Pilát. Divadlo V.A.D. si je vědomo mnohých zjednodušení, nepřesností a snad i nespravedlností, kterých se touto inscenací dopouští na obyvatelích, dobré pověsti a historii největšího města Středočeského kraje. Inu, pro krásu se někdy trpí...

Kouzlo: Kladno scénou V.A.D.u

V.A.D., divadlo z největšího města ve Středočeském kraji, vyfáralo, jak jinak, opět průzračnou inscenaci, která svou podstatou sahá až na obor scénologický*. Ze zkušenosti každého herce s městem Kladnem, s jeho dennodenní lidskou i technokraticko-průmyslovou daností, ingotuje prostá tvořivá dovednost. Její „tah na bránu“ – sportovní termín, však Kladno má Jágra! – si to nehasí, jak jsme zvyklí. Provádí nás tentokrát fakty, které z dnešního pohledu krkolomné jsou, poněvadž zapadly do historie. Ale ani šťastné nalezení se v současnosti, s jejími různými edukativně-marketingově-personálními programy za účelem manipulace jedince (v dobrém i zlém), nepřináší to toužebné uvolnění. Jak by asi tak mohlo? Avšak každá situace ve hře má svůj rub i líc.

Proto každý herec v inscenaci Fe-érie o Kladně přináší své vlastní sdělení, jedinečné a upřímné. Vznikající orchestrální nástřel humoru a pochopitelné ironie spouští veletoč jednoduché divadelnosti. Takové divadelnosti, která sděluje, a tím, že sděluje, je tu najednou velký prostor pro poznání sebe sama i svého okolí. Skrz jedince na jevišti a jejich vzájemnou hravou souhru se takto namíchaná energie mísí s energií jednotlivých diváků, s jejich jedinečnou zkušeností s místem a časem, v nichž žijí. Je to divadelní zážitek. Zdař Bůh! La Féerie de V.A.D. (Radvan Pácl)

V.A.D. je amatérský divadelní soubor působící v Kladně i celé ČR. Byl založen bývalými spolužáky z kladenského gymnázia. Soustavné existenci divadla předcházely pokusy dvou propojených skupin o nastudování na jedné straně inscenace Václava Havla ASANACE a na druhé straně pohádky KOPRETINKA. Zatímco KOPRETINKA byla několikrát s úspěchem uvedena v mateřských školkách, ASANACE ztroskotala na přílišném počtu zúčastněných a malé disciplíně. Čekání na nedochvilné kolegy si dochvilné jádro krátí čas improvizovanými groteskami, které pak daly základ první autorské komedii divadla SÁGA RODU RASSINI. Za datum vzniku divadla se dá tedy považovat 1. březen 1998, kdy proběhla v garáži rodiny Hruškových první zkouška této hry. Zde došlo k rozšíření souboru o nové členy, kteří se přihlásili na inzerát. Divadlo zkouší v garáži, v bytech, krátce u Meisnerů, v klubu Spider u Mety a nakonec v Klubu 19, kde je také 24. 6. 1998 premiéra.

Krátce nato zkouší divadlo druhou hru ROZPAKY ZUBAŘE SVATOPLUKA NOVÁKA, jejíž scénář byl napsán ve stejné době jako scénář SÁGY. Premiéra je zhruba rok po premiéře SÁGY v rámci velkolepého festivalu KLADENSKÉ JARO 99, který se divadlo rozhodlo pořádat. Po skončení festivalu se naopak V.A.D. rozhodlo už nikdy nic takového nepořádat. Tento festival s hudebními, filmovými a divadelními představeními a výstavou divadlo zcela organizačně vyčerpal. Následující jaro a léto roku.2000 se soubor ocitá se SÁGOU na soutěžních přehlídkách v Rakovníku a Písku a setkává se zde s fenoménem porot, které hodnotí představení. Následkem tohoto zážitku začíná V.A.D. o své dosud instinktivní tvorbě přemýšlet. Tato novinka je předmětem různých pohledů na to, co je pro soubor to nejlepší. To už jsou však v plném proudu přípravy třetí, povídkové inscenace HOTEL INFERCONTINENTAL, která má premiéru ještě na podzim téhož roku.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':