Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Činoherní klub uvádí Lásky hra OSUDNÁ – THE BEST OF! Scena.cz – 1. kulturní portál, 23.1.2012

Činoherní klub uvádí Lásky hra OSUDNÁ – THE BEST OF!

Zveme Vás srdečně na představení Šumavského ochotnického spolku z Prachatic. LÁSKY HRA OSUDNÁ – THE BEST OF! Je to inscenace na motivy hry bratří Čapků. Jejím režisérem je Jaromír Hruška. Hraje se v Činoherním klubu v neděli 29. ledna 2012 od 19:30 hod.
Úprava textu: Jaromír Hruška a soubor ŠOS Prachatice / Hudební dramaturgie a režie: Jaromír Hruška / Hrají: Zdeněk Balcar, Vojtěch Vošahlík, Miroslav Fuchs, Roman Mařík, Kristýna Kraliková, Eva Kuttenbergová, Vladimír Voldřich, Kamil Štěpán, Jana Kubíčková, Marta Haklová / Světla: Miroslav Šefčík / Zvuk: Jaromír Hruška.

Lásky hra osudná je jednoaktová divadelní hra bratří Čapků. Hra byla napsána roku 1910, vydána v roce 1922, a její inspirací byla komedie dell´arte. Z té jsou ve hře zachovány především typy charakteristické pro tento typ lidového divadla. Hlavním motivem hry je boj tří herců o krásnou Isabelu.

Nová inscenace prachatického ŠOSu je příběhem o divadle. Na příběhu jednoho nejmenovaného „profesionálního“ souboru odhaluje zábavnou formou základní principy chodu divadla, vytváření inscenace a mezilidských vztahů v divadle, právě na půdorysu hry bratří Čapků. Mísením reality a fikce, autenticity a stylizace, střetu „komedie“ s „tragédií“, vznikla tato inscenace. Rádi bychom ji věnovali všem, kteří se jakýmkoliv způsobem zabývali či zabývají divadlem. Hercům, režisérům, autorům, inspicientům, scénografům, technikům… prostě všem podobně postiženým. Věnujeme ji jak „amatérům“, tak i „profesionálům“, géniům i diletantům českého divadla. Ostatně stejně tak, jako Karel Čapek ve své humorné próze „Jak se dělá divadlo“.

Amatérské divadlo má v Prachaticích dlouholetou tradici. Divadelní spolek zde byl založen již v roce 1928. Současný soubor, který zde působí, se rekrutoval z divadelního souboru, který působil před rokem 1989 pod hlavičkou Městského kulturního střediska. Dne 13. května 1992 byla na Ministerstvu vnitra České republiky provedena registrace souboru, který od té doby pracuje pod názvem Šumavský ochotnický spolek – ŠOS Prachatice. Ustavující valná hromada se uskutečnila o rok později.

Během jeho novodobé historie se mu podařilo několikrát vystupovat na Národní přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla v Třebíči. Nejprve to bylo v roce 1997 s hrou Mirandolina od C. Goldoniho. Poté přišly zatím největší úspěchy souboru. S tituly Proti větru (Nahniličko) od Jana Krause a s adaptací Dona Juana postoupil soubor až na přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hronov. Stalo se tak v roce 2004 i v roce následujícím. V roce 2007 si herci zopakovali účast na národní přehlídce v Třebíči s hrou Poprask na laguně aneb Živí a zdraví. Posledním úspěchem je účast na národní přehlídce Divadelní Děčín 2009 s hrou Ženitba.

Ovšem činohra pro dospělé není jedinou náplní práce divadelníků v Prachaticích. Pravidelně se dětské veřejnosti představují s pohádkami, se kterými se také úspěšně účastní soutěžních přehlídek. Spolek se podílí na organizování kulturních akcí v Prachaticích a v jejich okolí. Jsou to zejména jarní Pálení čarodějnic, Slavnosti Zlaté stezky konané vždy na počátku léta, Loučení s létem na podzim nebo Čertovský rej v prosinci. Součástí divadelního roku je v Prachaticích také tradiční přehlídka amatérského divadla O štít města Prachatic, kde ŠOS nejen vystupuje, ale také pomáhá s jeho organizací.

Divadelní spolek má, dalo by se říci, stálou scénu. Za podpory vedení Města a Kulturních a informačních služeb města Prachatice mají herci k dispozici Městské divadlo a to nejen na představení, ale také na zkoušky. V roce 2009 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce tohoto objektu, která skončila slavnostním otevřením divadla 17. září 2010. K této příležitosti spolek uvedl nově nastudovanou hru na motivy hry bratří Čapků Lásky hra osudná – THE BEST OF!, kterou režijně vede opět Jaromír Hruška. Na domácí scéně by se divadelní spolek neuživil. Mohou jej tak vidět i diváci v nejrůznějších koutech jižních Čech, mimo tento region i na Slovensku.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':