Databáze českého amatérského divadla

Texty: PAPÁČEK, Josef: Běh na dlouhou trať s bolestnou vzpomínkou na Evu Veverkovou. Orlický deník, 22. 11. 2012

Běh na dlouhou trať s bolestnou vzpomínkou na Evu Veverkovou

Ústí nad Orlicí – V roce 1950 chtěl ředitel Lidové školy umění Ústí nad Orlicí Antonín Šimeček založit taneční obor a přemlouval učitelku tance Evu Kudrnáčovou, aby v něm začala vyučovat.

Výuka prvního tanečního oboru v Ústí nad Orlicí probíhala v hotelu Šebestl (dnešní hotel UNO). Tehdy byl tento obor nabízen jen v Pardubicích a Hradci Králové, jeho založení v Ústí nad Orlicí proto bylo unikum. Ani Antonín Šimeček, ani Eva Kudrnáčová však netušili, co započali…
Tanečních oborů na lidových školách umění pomalu přibývalo, přibývalo pedagogů, ale na žádné jiné lidové škole umění, jen na té ústeckoorlické, učila více než třicet let Eva Veverková.

Eva už jako malé dítě trávila všechen svůj čas v tanečním sále. Zprvu se jen ,,pletla" mezi žáky a večer ji spící stočenou v klubíčku pod klavírem odnášela maminka Eva Kudrnáčová domů. Avšak ani každodenní přítomnost v tanečním sále ji neodradila od toho, aby v něm zůstala po zbytek svého života. Zůstala jako pedagog a posléze jako vedoucí tanečního oboru Základní umělecké školy Jaroslava Kociana. Mnoho dalšího vzdělávání a sebevzdělávání, nespočet absolvovaných kurzů, seminářů a tanečních dílen možná přimělo Evu k tomu, aby založila v roce 1983 soubor moderního scénického tance s názvem C-Dance s cílem umožnit absolventům tanečního oboru základní umělecké školy další vzdělávání a taneční vyžití.

Rok co rok získával soubor na kvalitě, což dokazuje nespočet ocenění a uznání na amatérské, ale i profesionální taneční půdě! Přicházely nabídky na hostování doma i v zahraničí, na amatérských i profesionálních scénách. Nikdo však, a zvláště pak Eva, si nemyslel, že by byl soubor C-Dance i Eva nějak výjimečný. Opak je však pravdou!

Eva Veverková byla výjimečná, byla multikulturně nadaná – psala básně, zajímala se o hudbu, tanec, výtvarné umění… a obecně o lidství, zajímal ji obraz, struktura, divadlo, mimika.

Jít stále nahoru však není možné. Vždy někde schody končí a než jít nazpět, je lepší si říci: ,,Konec". To si řekla Eva v roce 2002 a odešla z aktivního tanečního světa. Byla na vrcholu a jak sama řekla, anipes po ní neštěkl. V tu chvíli několik obeznámených pochopilo, co taneční svět ztratil. Ti druzí se na její odchod slétli jak supi. Byli to kolegové, pražští i mimopražští, byly to instituce i školy v taneční oblasti – těm všem došlo a využili toho, že ze hry odešel nejsilnější hráč. V té době si ani samotné město Ústí nad Orlicí a radnice, se starostou v čele, neuvědomily, o co přišlo. Koho tímto odchodem ztratili, nejen o jak velkou propagaci města doma a v zahraničí budou chudší.

Samotný soubor C-Dance zůstal v tu chvíli bez pedagoga a choreografa, bez vedoucí. Našli se ale někteří členové souboru, kteří chtěli, aby C-Dance pokračoval dál. Aby pokračovala jeho značka, byla i nadále prezentována práce, poslání, myšlenka toho, co Eva Veverková před léty započala.

Tento rok je tomu přesně deset let, co soubor C–Dance pracuje dál a ukazuje své umění. Ukazuje ho nejen doma, ale i v zahraničí. Čtyřiadvacátý listopad měl být dnem krásného desetiletého výročí novodobého souboru C-Dance.

pondělí 30. července odpoledne však zasáhla nejen taneční svět velmi smutná zpráva. Svůj poslední tanec dotančila pedagožka, choreografka a zakladatelka souboru C-Dance Eva Veverková.

Tímto žádám vás všechny, kdo si alespoň trochu váží umění souboru C-Dance a vážili si práce Evy Veverkové, přijďte v sobotu 24. listopadu v 19.00 do Roškotova divadla. Rozloučíme se s Evou na prknech, která byla jejím životem. Rozloučíme se na prknech, která znamenají svět.
Připomeneme si, jaká Eva byla. Jak byla úžasná, výjimečná osobnost, skvělá choreografka a nepostradatelný pedagog. A nejen to bude připomenuto v pietním koutku ve foyer divadla.

Všichni společně pak oslavíme v programu Běhu na dlouhou trať desáté výročí novodobého souboru C-Dance. Věřím, že Eva tam bude s námi a bude to právě ona, kdo nám bude shůry držet pěsti a dohlížet na sobotní představení jako na takovou generálku před dalším výjimečným výročím. Příští rok soubor C-Dance oslaví neuvěřitelných třicet let od svého založení. Jediný taneční amatérský soubor v České republice, který funguje třicet let, je soubor C-Dance. Žádný jiný amatérský soubor zatím neoslavil takto velké jubileum. Profesionální soubor, který je nejdéle na profesionální dráze, je Pražský komorní balet Pavla Šmoka. Věřím tomu, jak byla Eva výjimečná, pozitivní a přející, že svému dítěti, čímž C-Dance pro Evu byl a je, nadělí příští rok krásný dárek. Nadělí představení, kde se tak velké soubory potkají na jednom jevišti a společně třicáté výročí oslaví. Kdo ví… Troufám si tvrdit, že to zařídí v Ústí nad Orlicí. Celý život město propagovala a udělala z něho celorepublikové centrum amatérského tanečního umění. Udělá určitě vše proto, aby se sešel nejstarší amatérský a nejstarší profesionální soubor na společném jevišti při oslavách domácího souboru C-Dance.

Vážení přátelé tanečního umění, sobota 24. listopadu bude od 19.00 v Roškotově divadle patřit vzpomínce na Evu Veverkovou a oslavě souboru C-Dance. Na viděnou se těší

Josef Papáček, C-Dance Evy Veverkové
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':