Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Činoherní klub uvádí, Redakce: Činoherní klub uvádí: listopad 2008. Scéna.cz – 1. kulturní portál, 17.11.2008

Činoherní klub uvádí: listopad 2008

Víkend 22. a 23. listopadu 2008 bude Činoherní klub patřit listopadové části přehlídky – „Činoherní klub uvádí:“ Těšit se můžeme na představení Geisslers Hofcomoedianten Kuks ANDROMACHE / ANI MUK! NEPOMUK! a představení souboru Samohana Hradec Králové Josef Tejkl: ASTEROID BEJČEK.

Andromache autorů Antonio Bioni a Apostolo Zeno přeložila Kateřina Bohadlová. Dramaturgie a transkripce Stanislav Bohadlo / Úprava textu a scéna Geisslers Hofcomoedianten / Kostýmy Kristýna Šrolová / Hudební aranžmá Stanislav Bohadlo / Režie: Petr Hašek / Hrají: Braňo Holiček, Kateřina Bohadlová, Martin Bohadlo, Vendula Štíchová, Aleš Pospíšil, Kristýna Matějová, Jana Klugarová. Děj opery se odehrává v mytických dobách po dobytí Tróje. Andromache, dcera thébského krále, je vdovou po trojském vládci Hektorovi, kterého zabil Achilles. Syn Achillův Pyrrhos, nový vládce Tróje, se však do své otrokyně Andromachy osudově zamiluje… Hnací silou všeho se stává láska…, a to ve všech podobách. ANTONIO BIONI (1698 - 1739) je klíčovou postavou pro dějiny italské opery v Čechách.
Nevyslovené Oraculum - Výmluvná mlčenlivost: ANI MUK! NEPOMUK!- svatojanské divadelní oratorium.Podle libret ke svatojanským oratoriím od Heinricha Rademina sepsali Geisslers Hofcomoedianten / Překlad libret a přebásnění textů: Kateřina Bohadlová / Režie: Petr Hašek / Píseň o sv. Janu Nepomuckém: Jiří Ignác Linek / Kostýmy: Kristýna Šrolová / Hrají: Kateřina Bohadlová, Vendula Štíchová, Kristýna Matějová, Martin Bohadlo, Michal Novák, Otakar Faifr, Petr Hašek.
„Baroko si svatého Jana vážilo jako člověka, který ví, kdy má mluvit a kdy mlčet“ (V. Vlnas). Katolická církev vytvořila ze sv. Jana symbol církevní zásadovosti a mučedníka za pravdu a spravedlnost. Ať už bylo příčinou královy pomsty nevyzrazené královnino zpovědní tajemství nebo boj o moc a majetek, byl 20. března 1393 na staroměstské rychtě umučen (za účasti Václava IV.) a svržen z Karlova mostu do Vltavy.

Soubor Geisslers Hofcomoedianten se svojí domovskou scénou v Kuksu vznikl v roce 2001 a zabývá se výlučně starými barokními texty, vždy nějakým způsobem spjatými s Kuksem (Amor tyran, Škola Kristova a škola Světa, Atalanta, Tymián a Citroník rande show), a tím vlastně po necelých 300 letech navazuje na původní Geisslerovu hereckou společnost, působící na dvoře hraběte Šporka. Geisslers Hofcomoedianten se nesnaží o doslovnou rekonstrukci původních barokních textů. Jde jim spíše o přesah baroka do současného přebujelého „neobarokního myšlení“. Věří, že se z těchto 300 let starých textů (kolikrát i nevalné umělecké úrovně), vždy dá vytvořit (přeinterpretovat) současné a něco sdělující divadlo.
Sobota 22. listopadu v 19.30 hodin.

Samohana Hradec Králové/ Josef Tejkl: ASTEROID BEJČEK. Nebeská komedie z prostředí královéhradecké hvězdárny se feministicky čepýří v jímavé grotesce. Režie: Josef Tejkl / Hrají: Jana Portyková, Monika Fejglová, Jan Bílek, Josef Tejkl, Jaroslav Pokorný / Živá hudba: Martin Brunner.
Kmenový autor Černých šviháků JOSEF TEJKL píše i hry, jež naturelu těchto jevištních existencí až tak úplně nevyhovují. K tomuto typu patří i Asteroid Bejček, jehož skicu autor za určité zdánlivě příznivé konstelace hvězd vytáhl ze šuplíku a dotvořil k obrazu herecké formace, specielně za tímto účelem zrozené.
Je příznačné, že autorův kamarád, hvězdář Pepík Bartoška, dobrovolně odešel do hlubin kosmu právě v průběhu geneze tohoto projektu, když předtím poskytl autorovi inspiraci měrou vrchovatou. Filozofický rozměr dodal svou autentickou existencí další hvězdář galileovské ražby, Pepíkův kamarád Karel Bejček. Autorovi nezbývalo již nic menšího, než obklopit tyto velikány ženským živlem. Povznášejícím i devastujícím, nepostradatelným i zbytným, velebeným, nenáviděným, milovaným. Dalším nekonečným kosmem, bez nějž by skutečný vesmír byl velmi nudný.
SAMOHANA, pro puritány možná kontroverzní, nemá ovšem s prvoplánovou masturbací příliš společného. Vypovídá spíše o schopnosti nahlédnout kriticky na sebe sama, pohanět sebe sama v očistné lázni nelítostně upřímných a pravdivých zpráv o nás samotných, bez autocenzury, doslova bez bázně a hany. Inscenace se pokouší o scénografický minimalismus ve snaze roznítit o to více obrazotvornost divákovu.
Neděle 23. listopadu v 19.30 hodin.

Přehlídka amatérských divadelních souborů Činoherní klub uvádí: se v roce 2008 uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':