Databáze českého amatérského divadla
Texty: DOLEŽAL, Tomáš a HULÁK, Jakub: Přehlídka dětských recitátorů Uherské Hradiště, 29. 4. 2015. Deník Dětské scény, č. 0., str. 30-31, 12.6.2015.
PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 29. DUBNA 2015
Zázemí letošní regionální přehlídce dětského sólového přednesu Zlínského kraje letos ochotně a vstřícně poskytla ZUŠ v Uherském Hradišti sídlící na Tyršově náměstí. Účastníky v úvodu přivítal i pan ředitel Stanislav Nemrava. Pořadatelem přehlídky byl Dům dětí a mládeže v Uherském Hradišti. Zastupovala jej a na celé organizaci a realizaci přehlídky se také lvím dílem podílela paní Martina Dörrová. Stručně k výstupům v jednotlivých kategoriích:
U interpretů první kategorie převládaly veršované texty osvědčených autorů (Černík, Žáček, Fischerová) plně odpovídající jejich věku a vybavenosti. Porota ocenila výstup Nely Setínské (Viliam Klimáček: Lilie a květák), která dokázala na posluchače přenést i představu vůní a chutí. Dále pak výstup Marka Polácha (Daniela sem rušného dne skladatele budoucích hitů. Celková vysoká úroveň všech výstupů v této kategorii je příjemným příslibem do budoucna.
Ve třetí kategorii byly k vidění spíše průměrné či méně výrazné recitační výstupy. Často se stávalo, že vybraný text nebyl přiměřený věku recitátorů. Buď byl příliš obtížný pro interpretaci, nebo by víc seděl mladším recitátorům. Byla také velká škoda, že recitátoři této kategorie i jejich vedoucí podcenili výběr i přípravu druhých textů. Nemohla tak u některých interpretů vyniknout vybavenost a rozmanitost jejich projevu.
Do celostátního kola se porota rozhodla nominovat Sabinu Černíkovou z 2. ZŠ Napajedla s textem Dana Clarka Prodám štěňata. Interpretka si vybrala text s vážným tématem týkajícím se života handicapovaných. Pozitivní a velmi kultivovaný hlasový projev citlivě přenáší toto vážné poselství na posluchače všech věkových kategorií. Druhou nominovanou byla Anežka Tinková ze ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti s textem Johna Irvinga Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku. Dobře se jí podařilo, s využitím přímých řečí postav, vystihnout základní téma námětu – dětský strach.
Obě kategorie hodnotila porota pracující ve složení: Marta Reissnerová (Velehrad), Roman Švehlík (ZUŠ Uherský Brod a Bojkovice) a Tomáš Doležal (SVČ Lužánky, Brno).
Paralelně probíhala vystoupení recitátorů 2. a 4. kategorie, a to pod dohledem lektorského sboru ve složení: Marcela Kovaříková (ZUŠ Třinec), Olga Pernická (Valašské Meziříčí) a Jakub Hulák (NIPOS-ARTAMA, Praha).
Úroveň recitátorů 2. kategorie nebyla nijak mimořádná. Kromě předlouhého pásma Jaroslava Seiferta Básník a jiná řemesla vyslechli diváci devět prozaických textů, jejichž interpretace se pohybovala od prostého „hlasitého čtení“ až po příjemné a citlivé vyprávění, zpravidla ale zatížené řadou technických problémů. Nejdál na své cestě k interpretaci dospěli Kryštof Švehlík ze ZUŠ Uherský Brod a Kristýna Jiříčková ze ZŠ Slovan, Kroměříž, kteří byli doporučeni k postupu na celostátní přehlídku. Kryštof podal Pidiženušku Pavla Šruta s humorem a napětím, rezervou byl zatím jen prvoplánově realizovaný „pidihlásek“, žádající zpět svou ukradenou kost. Kristýna povýšila spíš průměrný text Kateřiny Lužné Krokodýl, dokáže dobře vystihnout dramatickou situaci a budovat napětí. Jen samotná pointa už tak dobře nevyšla. Žádná další ocenění ve 2. kategorii udělena nebyla.
Čtvrtá kategorie už byla zajímavější, mezi devíti recitátory se objevily už vyzrálé osobnosti s dlouholetou přednašečskou zkušeností. Škoda jen, že se zde objevilo tolik nevhodných textů, ať už šlo o úryvky vytržené násilně z kontextu knihy, nekvalitní a plytké prózy nebo i v zásadě zajímavé a hodnotné texty, k nimž ale interpreti nedokázali zaujmout jakýkoli čitelný vztah. Někteří recitátoři si navíc ublížili volbou dvou textů stejného autora či stejné poetiky. Postupem do celostátního kola byl nakonec oceněn jen Adam Joura ze ZUŠ Uherské Hradiště se zajímavým pokusem o práci s folklorními prvky v lidové baladě Nářek nad mrtvým Ondrášem, kombinace přednesu se zpěvem a hrou na housle emocionálně posiluje sdělení textu, zatím ale zčásti i odvádí pozornost recitátora od možnosti hlubší interpretace. Přesvědčivěji proto nakonec vyzněl druhý text, První láska od Jiřího Suchého, přednesený s přesným pochopením a vztahem interpreta k tématu.
Ocenění za interpretaci textu George Stanleyho Harrisona O Cyrdovi, co uměl lítat, získal Matěj Fuček ze ZŠ Křižná ve Valašském Meziříčí, ocenění za interpretaci textu Chudý boháč Ivana Andrejeviče Krylova dostal Pavel Zavadil ze ZUŠ Kroměříž. Za „přesvědčivé vyprávění“ textu Ivanky Deváté Hudba utěšitelka byla oceněna Klára Juráňová ze ZŠ Tlumačov. Za tvořivý přístup k experimentální básni Jany Koubkové Tenisová lektoři ocenili Alžbětu Lykovou ze ZUŠ Uherské Hradiště – pobočka Kunovice, ocenění za kultivovaný projev získala Anna Plášková ze ZŠ Pod Vinohrady, Uherský Brod, která vystoupila s nepříliš vhodně zvolenými texty Daniely Fischerové: Jak to řeší lední medvědi a Ester Krumbachové:
O Červené karkulce.
Tomáš Doležal a Jakub Hulák
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.