Databáze českého amatérského divadla

Texty: STUCHLÍKOVÁ, Hana: DS J. K. Tyl Josefův Důl slavil 70 let od svého založení

DS J. K. Tyl Josefův Důl slavil 70 let od svého založení

Toto významné výročí prolíná všemi akcemi pořádanými naším divadelním spolkem více méně po celý rok 2015.

Pravidelně v období zimních prázdnin pořádá spolek divadelní představení pro své diváky, ale i pro návštěvníky této rekreační oblasti. Většinou zveme okolní ochotnické spolky jako hosty naší divadelní scény v Josefově Dole.

Další významnou divadelní akcí je každoroční pořádání Josefodolského divadelního jara JDJ, což je přehlídka venkovských ochotnických spolků Libereckého kraje a Českého středohoří. V letoším roce proběhl již 25. ročník, což byl samozřejmě také důvod k oslavám. Přehlídky se zúčastnilo osm spolků a i divácká návštěvnost byla pro pořadatele velmi uspokojivá.

V posledních letech se stalo pravidlem, že josefodolští ochotníci nastudují novou hru, kterou uvádějí na počátku letních prázdnin. Letošní premiéra proběhla v sobotu 4.7.2015 a herci představili divákům dílo švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy. Hra je možná pro diváky – ale i pro herce – trochu náročnější a těžká, ale dramaturgicky si vybíráme podobná témata, máme pocit, že máme divákům co říci. Dle autora jde o tragickou komedii, kterou nelze hrát vážně, ale s nadhledem až groteskně.

Vlastní oslavy k založení spolku proběhly v týdnu od 26.9.2015.
V sobotu 26.9. jsme uvedli první reprízu Návštěvy staré dámy, v neděli pak po celý den probíhal komponovaný program krátkých monologů a zpěvu, určený nejen oslavencům, ale i našim milým divákům. Dopoledne bylo určeno dětem. Žáčci druhé třídy zdejší základní školy pod vedením pí. učitelky Heleny Kočové a Aleny Telenské vystoupili se třemi verzemi pohádky Červená Karkulka. Pohádka byla velmi vtipná a diváky pobavila. Poté DS Vojan Mladá haluz potěšil malé, ale možná ještě více velké diváky pohádkovou show Zubatá story, kterou se svými herci nastudovala režisérka Vlaďka Koďousková. Odpolední program sestával z krátkých příspěvků našich hostů. Pan Tomáš Hájek z Poniklé přijel s úspěšnou kreslenou hrou Zmatek nad zmatek, inspirovanou dílem Juliuse Verna. Sám pan Hájek se angažoval jako herec a pomocí zpětné projekce na plátno vyprávěl neskutečný příběh o tom, když vědci spojí své nápady a jsou hnáni mamonem. Dalšími příspěvky byly monology našich hostů - Vlaďka Koďousková z Desné s úspěšnou Černou vdovou, Jiří Krasl z Lučan nad Nisou vtipnou narážkou na kouření s názvem Cigára a Ludmila Formáčková Pešatová rovněž z Lučan nad Nisou se Shirley Valentine. Všichni se se svými monology zúčastnili Pohárku SČDO. Mluvené slovo bylo střídáno zpěvem a to velmi kvalitním. Denisa Šubrtová začínala v našem spolku jako školačka, nyní studuje posledním rokem konzervatoř, obor muzikálové herectví. K našim oslavám přispěla sedmi muzikálovými písněmi a Denise přejeme vše dobré ke zvolené profesi. S dalšími pěveckými čísly přijel obohatit náš program Doteak oktet z Jablonce nad Nisou, který je součástí velkého pěveckého sboru Janáček. Populární a taneční písně pak zahrála a zazpívala Josefína manželů Jiřího a Jany Řeřichových, jinak členy našeho divadelního spolku. Pro diváky, pamětníky i členy spolku jsme připravili tzv. divadlo otevřených dveří, kdy návštěvníci měli možnost projít celé divadlo – šatny, zázemí s klubovnou, zákulisí, jeviště, technickou kabinu. V sále hlediště, v zákulisí, v hale divadla i přilehlé místnosti byly vystaveny staré i nové fotografie, dostupné plakáty, kostýmy, rekvizity i kulisy z našich inscenací. V šatně si diváci mohli prohlédnout rovněž líčidla, paruky i další vlasové doplňky. Ve výstavní místnosti bylo možné zároveň shlédnout na plátně prezentaci našich her z posledního období, kterou připravila Terezka Tahalová. Děvčata připravila pro diváky i drobné občerstvení v podobě malého rautu, vždyť kultura jde ruku v ruce i s dobrým jídlem. Nedělní program byl hodnotný a pestrý a věříme, že všichni odcházeli domů spokojení. Posledním dárkem pro oslavence i jejich diváky bylo představení Zase ta sborovna Jaromíra Břehového, v úpravě Pavla Trávníčka. S touto trpkou komedií přijeli do Josefova Dolu herci zájezdového divadla Pavla Trávníčka, který hru režíroval a také si v ní zahrál.

Chtěla bych touto cestou všem, kteří se na přípravách oslav podíleli, účinkujícím, divákům, současným i minulým členům spolku, moc poděkovat za krásné chvíle v divadle v Josefově Dole a do dalších let Zlomte vaz!

Za všechny sepsala Hana Stuchlíková, jednatelka spolku
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':