Databáze českého amatérského divadla

Texty: Sojková, Miroslava: DS Zdobničan dříve a dnes. Divadelní HROMADA, 2014,podzim-zima, s. 12

DS Zdobničan dříve a dnes

Historie divadelního souboru sahá do roku 1803, může se tedy pochlubit již více než 200 let starou působností ve Vamberku. Začínalo se, jako ostatně v mnoha jiných městech a vesnicích, hrami na náboženské motivy převzatými z bible, texty her se dochovaly v pozůstalosti vambereckého měšťana Dominika Víška. Jsou mezi nimi například Komedie o sv. panně mučednici Barboře a Komedie o sv. Janu Nepomuckém, které jsou datovány rokem 1805. Mimo náboženské náměty se zachovala i fraška Roztržití a Komedie o lesních lotřích, tedy již skutečné veselohry s tématy světskými.

Při silnici z Vamberka do Rychnova stále stojí bývalá hospoda Na Milence a tam bylo první jeviště zdejších divadelníků. Což o to, hospody byly, jsou a budou všem ochotníkům vždy blízké, ale hrát v místnosti, která sloužila pro ustájení koní, to by se dnes nechtělo ani těm nejskromnějším. Později se divadlo přestěhovalo – ze stáje do stodoly. Protože hrozilo, že při silnějším potlesku celé patro stodoly spadne, museli se ochotníci opět stěhovat, tentokrát do domu č. 2. na vambereckém náměstí vedle radnice, kde jim poskytl přístřeší pan Kareš. Tam hráli až do roku 1843 a poté se přesunuli do sálu hospody směrem na Žamberk. Tam působili až do té doby, než získali zázemí v Sokolovně. A tady působí dodnes.

Ve 20. století byly v repertoáru Zdobničanu i klasické operety např. Na tý louce zelený, Uličnice, nebo klasické hry Lumpacivagabundus, Každý něco pro vlast, Jedenácté přikázání, Krysař, Matka, Vítr ve větvích sasafrasu, Balada z hadrů, Naše drahé děti, Charleyova teta, S pistolí na manžela a také aktovky, třeba Sudí na římse a další. V klasických hrách pokračuje soubor i ve 21. století, připravil např. hru Dědeček aneb musíme tam všichni, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Rozmarný duch, Past na osamělého muže, Manželka se nepůjčuje či poslední titul Na správné adrese.

Tradicí souboru je premiéra vždy 26. prosince. A stejnou tradicí je také uvést každý rok pohádku pro děti. Hráli jsme např. hry Královna koloběžka, Čert a Káča, Byl jednou jeden drak, Ježibaby z Babína, Vodnickou pohádku, Vodníka Mařenku a mnoho dalších.
Každý rok se účastníme přehlídky Miletínské divadelní jaro a Dospělí dětem v Havlíčkově Brodě, soubor si z nich odvezl mnoho ocenění. S hrou Rozmarný duch jsme byli nominováni na Národní přehlídku venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou a několikrát již na onu přehlídku získali doporučení.

Letos náš soubor uvedl pohádku Honza a kouzelnice Bambulína v režii Pavly Nekvindové, mezi další režiséry patří Oldřich Doležal a Miroslava Sojková a aktivní režisérkou je nyní Alena Joachimsthalerová. V současnosti soubor připravuje novou inscenaci, detektivní hru od Agathy Christie Deset malých černoušků (ve spolupráci s Alexandrem Gregarem).

Důležitou osobností souboru je Otakar Jeníček, zajišťuje zvuk a osvětlení a je přítomen na každém představení, podobné je to i u mnoha herců Zdobničanu, celkem je jich asi dvacet. Mnozí hrají jak v pohádkách, tak v inscenacích pro dospělé. Hrajeme cca 30 až 35 představení během kalendářního roku, a to znamená mít opravdu velikou lásku k prknům, co znamenají svět. I velkou pokoru a úctu k Zdobničanu. Jsme rádi, když do našeho souboru přicházejí noví mladí členové. Ale také jsme vděčni za stálou přízeň domácího publika ve Vamberku i v širokém okolí. Pevně věřím, že náš soubor DS Zdobničan bude těšit diváky i v budoucích letech.

Miroslava Sojková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':