Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kateřinky, Sousedské divadlo, Jiří Kohl: 2015

Kateřinské divadlo
Kateřinky a jejich obyvatelé jsou zlatou perlou Liberce.
Životní podmínky jsou z dnešního pohledu pro strmou kopcovitost nepříznivé.
Hlubokým údolí protéká vodnatá Černá Nisa, která dala vzniknout roku 1825 vůbec prvnímu průmyslu v Rakousko - Uhersku.
Traduje se, že ještě před touto událostí byly vyhnaneckou kolonií jako známý Brixen.
Je doloženo, že po roce 1945 bylo vysídleno okolo 90% obyvatel, které nahradili neněmečtí obyvatelé.
Vysídlení obyvatelé byli průmyslově zdatní Němci a kromě toho provozovali na Mariánské stěně nad osadou přírodní divadlo.
Přírodní nastavení nepochybně přeje životu pracovitých, ukázněných a pokorných lidí, kteří jsou pro dnešní dobu neobvykle pospolití a pokorní.
A tak pravděpodobně vzniklo současné Kateřinské sousedské divadlo, které je plné přirozených emocí, humoru a otevřenosti ke svým původně sousedům divákům.
Místní obyvatelé herci jsou profesionálně nadaní kumštýři, kteří divadlo provozují jako příležitost k týdennímu setkání a potěšení.
Nepochybně lví podíl na atmosféře tohoto divadla má také paní Markéta Tallerová, klenot herectví i čestných lidských vlastností, která získala jako první nepražská herečka cenu Thalie v roce 2010. I ona je také obyvatelkou Kateřinek.
Každoročně toto divadlo pořádá v přírodě pod otevřeným nebem týden před vánocemi, jak říkají evergreenový muzikál, "Komedie o hvězdě" se zpěvem všech obvyklých vánočních koled s doprovozených divadelními klipy a živou hudbou.
Každé léto se koná v otevřené přírodě na Mariánské stěně komediální představení vytvořené paní Tallerovou za vydatného přispění místních šoumenek a šomenů parodie na známý filmový nebo divadelní titul.
Sám jsem s dojetím na duši zhlédnul: Někdo to rád horké, Krvavý tyátr a dnes Sen noci Kateřinské.

Všem členům Kateřinského sousedského divadla mnohokrát děkuji za předané emoce a přeji jim trvalé potěšení z milých sousedských vztahů a divadelních představení.
Jiří Khol

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':