Databáze českého amatérského divadla

Texty: Šnajdar, Hynek: TVÁŘE JOSEFA TEJKLA. Divadelní HROMADA, 2014, jaro-léto, s.21

TVÁŘE JOSEFA TEJKLA

Pět let uplynulo od nečekaného úmrtí Josefa Tejkla, zakladatele, režiséra, herce a scénografa amatérských divadelních souborů, mj. Divadla Jesličky z Hradce Králové, souboru Samohana či Černých šviháků z Kostelce nad Orlicí. Samozřejmě i dramatika, byl dokonce čtyřikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka. Řadu jeho inscenací viděli návštěvníci i na východočeské přehlídce amatérského divadla v Červeném Kostelci. Letos se při té příležitosti konala i výstava Pepíkových obrazů - jako univerzální duch byl Josef Tejkl i malířem. „Tvorba mých obrazů je cesta na kopec, který zřejmě stojí na divadelním jevišti,“ nechal se prý kdysi slyšet. V Červeném Kostelci byly vystaveny jeho malby i kresby, architektura, krajiny i portréty.

Tejklovu tvorbu známe jako autentickou, bezprostřední a syrovou výpověď, podobnou jako byla jeho tvorba dramatická, a jako byl on sám. Jeho obrazy představují expresivní zákoutí, jejichž perspektiva žije svým vlastním životem, jsou výrazem člověka, který spěchá, protože toho má příliš na srdci a času je tak málo. Samostatnou kapitolou jsou pak portréty přátel, především žen, k nimž měl Tejkl vždy originálně otevřený vztah.

„Lidé v panelových domech mají prázdné zdi, které by se mohly zaplnit,“ říkával Pepík, svou výtvarnou tvorbu nikdy příliš nepřeceňoval a způsobem sobě vlastním ji ironizoval. Uspořádat výstavu v rámci divadelního festivalu byl okamžitý nápad herečky a Pepíkovy kamarádky Jany Portykové. „Pepík by měl určitě radost, že se prostřednictvím svých obrazů znovu objevil mezi svými přáteli divadelníky,“ řekla. Jana také připravila společně se svými kolegy program vernisáže, kromě písní v podání Kristýny Dufkové a Karla Peška, jež na piano doprovodila Monika Janáková, přečetli Jaroslav Pokorný s Janou Portykovou Tejklovy povídky Výlet do Alp a Kýč.
Hynek Šnajdar
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':