Databáze českého amatérského divadla

Texty: Sedliský František: Třicet let obnovení činnosti ochotnického divadla v Makově. Divadelní HROMADA, 2013, podzim, s. 64

Třicet let obnovení činnosti ochotnického divadla v Makově.

Činnost ochotnického divadla v Makově se datuje od doby, kdy byla založena
po vzniku Československa tělovýchovná jednota Sokol, která se starala o tělocvičnu a s ostatními spolky také o kulturní činnost. Zpočátku se hrávala divadla v přírodě. Od r. 1919 až do r. 1936, než byla postavena sokolovna, sehráli ochotníci z Makova a okolí pod režijním vedením místních učitelů, kteří patřili vždy k průkopníkům kulturního dění na vesnici, mnoho divadelních her a operet. Postavením sokolovny v Makově získala tělocvičná jednota a obec důstojný stánek i pro kulturní činnost. Sokolovna přispěla ke kulturnosti veřejného života obce a celého okolí. Stoupla také úroveň divadelních představení.
Po druhé světové válce byla činnost ochotnického souboru obnovena, ale hrálo se
s velkými odmlkami. K úplnému obnovení činnosti ochotnického divadla došlo v r. 1983, a to zásluhou obětavého pana Václava Matějky ze Suché Lhoty, který získal k režisérské práci
dalšího obětavce, pana učitele Josefa Mlejnka z Vysokého Mýta. Makovský ochotnický divadelní soubor si proto na sklonku tohoto roku připomíná třicet let od obnovení činnosti. Soubor hrál od r. 1983 až do r. 1995 pod záštitou zemědělského družstva. Od roku 1996 převzala nad souborem záštitu Obec Makov.
Členy souboru jsou nejen makovští, ale i obětaví ochotníci z širokého okolí, kteří se snaží diváky zaujmout především výběrem her a svými hereckými výkony. Soubor vystupuje s nastudovanými hrami na celém území Pardubického kraje. Během 30 ti let nacvičil 13 divadelních her. S těmito hrami uskutečnil soubor celkem 208 vystoupení. Zúčastnil se přehlídek ochotnických divadelních souborů v Luži, Dolní Dobrouči, Dolanech a Brněnci. V roce 2001 vyhrál soubor s inscenací Betlémská hvězda krajskou soutěž ochotnických divadel a byl nominován na Krakonošův divadelní podzim do Vysokého na Jizerou. Na této přehlídce se zhostil své role reprezentanta východočeského ochotnického divadla a v konkurenci
zkušenějších ochotnických spolků obstál se ctí. Někteří členové souboru získali za
výkony ve svých rolích čestná uznání. V roce 2005 se soubor na soutěžní přehlídce
v Brněnci s inscenací hry Naši furianti od Ladislava Stroupežnického umístil na 1. místě.
V roli režisérů souboru působili pan Josef Mlejnek, paní Binková, PaeDr. Jana Hájková. V současné době režírují ing. Jaroslav Josef a Kristýna Dušková. Soubor dosud nemá generační problémy. Ale rádi mezi sebe přivítáme zájemce o práci v souboru.
Členové souboru s úctou vzpomínají na režiséry a divadelníky, kteří odešli z našich řad a dívají se na nás z divadelního nebe.

František Sedliský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':