Databáze českého amatérského divadla

Texty: CHARVÁT, Jakub: FEMAD 2015. AS 24.9.2015.

FEMAD 2015

44. ročník přehlídky činoherního divadla opět nabídl divákům nejen inspirativní představení, ale také prostor k diskusi a k přátelským setkáním.

Činoherní | Experimentální | Hudební

Kvůli probíhajícím rekonstrukcím na poděbradském zámku a tím vzniklé absenci tradičních prostorů byl letošní FEMAD trochu specifický. Ovšem nikoli ‚stísněný‘ nýbrž ‚útulný‘, snad by se dalo říci i ‚rodinný‘, přestože se jednalo o hodně početnou rodinnou sešlost.

Účinkujících a seminaristů se sešlo víc než tři sta, a tak měli členové Divadelního spolku Jiří hodně práce, aby pro všechny vytvořili příjemné zázemí. Dle četných pochvalných ohlasů se jim to povedlo. Totéž lze soudit o osmi inscenacích, které se ve čtyřech festivalových dnech představily.

Bylo na co se dívat a hlavně bylo o čem mluvit. Nejen v baru nad sklenkou, ale hlavně při besedách v kruhu, nedílné součásti poděbradské přehlídky, kdy se tváří v tvář schází diváci s tvůrci inscenace a mají možnost si bezprostředně vyměnit své postřehy a názory. Seminaristé navíc v diskusních klubech rozebírají všechna zhlédnutá představení pod vedením laskavých lektorů, kterými letos byli Rudolf Felzmann, Petr Kracik, František Zborník, Jaroslav Kodeš a Ivo Kristián Kubák.

K tomu na odlehčenou nějaký doprovodný program a umíte si představit, že absolvovat takový festival může být poměrně náročné. I tak (anebo právě proto) jsou řady zájemců o účast na FEMADu stále početnější. A nestoupá jen počet seminaristů a diváků. Vše nasvědčuje tomu, že do příštího roku se FEMAD rozroste o další předkolo.

Po kroměřížském Festivalu Ludmily Cápkové, kde spolu soutěží soubory, kterým se nepodařilo postoupit na Divadelní piknik ve Volyni, se objeví další podobný festival, který vítězi rovněž umožní vystoupit v Poděbradech. Kde to bude? Již brzy se dozvíte!

Pro zájemce jsou zde všechna vydání festivalového zpravodaje, která naznačí, v jakém duchu festival probíhal. Pro více fotografií se podívejte na facebookovou galerii

Autor: Jakub Charvát
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':